Hledání

Přihlášení

Home arrow Články arrow Bezpečnost arrow K zabezpečovacím přístrojům
K zabezpečovacím přístrojům PDF Tisk E-mail
Autor: Ruda Herák, 04. 05. 2009 (7785x shlédnuto)
Cypres 2Téměř vždy se po seskoku dívám do MPAAD v jaké výšce jsem měl otevřeno. Několikrát mi však přístroj místo obvyklých čísel napsal pouze ----o. Šlo o seskoky "hop n' pop" - s okamžitým otevřením hned za letadlem.

Jelikož jsem člověk zvídavý a nevěděl jsem zda nejde o chybu, nebo se jen nezaznamenal volný pád, zavolal jsem člověku nejpovolanějšímu, Zbyňkovi Živnému a popsal mu situaci. Uklidnil mne, že skutečně při okamžitém otevření do pěti sekund nezaznamená přístroj volný pád, proto neukáže výšku otevření hlavního padáku, jinak že je pochopitelně plně funkční. Tato odpověď mne uklidnila, ale to se již nedá říci o jiné věci, o které mi Zbyněk řekl.

Jak jsem se dozvěděl, koluje mezi paragány mýtus (a to i mezi zkušenějšími), na který jsem se rozhodl po dohodě se Zbyňkem upozornit. Jde o to, že si lidé myslí, že AAD je plně funkční už po startu. AAD (lhostejno jaké značky) se ale aktivuje teprve tehdy, kdy dosáhneme výšky 500 metrů. Od této výšky je plně funkční. Pokud by došlo např. k nouzovému opuštění letadla v malé výšce, je jen na nás abychom si otevřeli záložní padák. AAD by nám v této situaci nepomohl.

Cypres 2ArgusVigilMPAAD

Tuto informaci považuji za důležitou a zásadní, proto se o ní dělím. Vždy je dobré vědět více než méně. Doufám, že to ale ve skutečnosti nikdo nebude potřebovat při tomto druhu opouštění létajícího stroje. A pamatujte: AAD je jen přístroj, který nám pomáhá, ale člověk se má spoléhat hlavně na sebe.

Ruda Herák a Zbyněk Živný
  Komentáře (5)
RSS komentáře
 1 Přidal JirkaH, 04. 05. 2009 19:10
V članku jsou zamotané dohromady 2 věci. 
Ad.1 výškový zámek například Cypres 2 je to 450 metrů u tandemu 900. Aby přístroj fungoval (přešel do skákacího režimu) musí se během stoupání tato výška překonat 
Ad.2 otevření není zaznamenané protože během volného pádu nebyla překonána rychlost volného pádu při které se aktivuje. Pracuje to tak že se zapíše výška při které se rychlost pádu sníží pod vybavovací rychlost a protože ta díky kterátkému volnému pádu nebyla překonána není co zapsat. Jinak ano přístroj je plně funkční, ta vybavovací rychlost např. u Cypres Expert je 35 metrů. Ale je pravda že nevím jestli tam jiný přístroj než MPAAD alespoň nenapíše výšku kam se vystoupalo.
 2 Přidal Ruda Herák website, 05. 05. 2009 20:20
Ten článek byl napsán trochu obsáhlejší a o nezaznameném volném pádu v Mpadu jsem psal proto,že jsem na základě toho diskutoval se Zbyňkem jestli to bylo chybové hlášení nebo jen nezaznamenaný volný pád.Jsem radši když vím vše co se dá a Zbyněk mne upozornil právě na zásadnější problém na který si mám dát pozor právě s aktivací AAD teprve při dosažení určité výšky,jelikož se prý neustále setkává s názory parašutistů že mají přece zapnutý přístroj tak se jim nemůže nic stát i v menší výšce při nouzáku.Proto jsem to považoval za zásadní a důležitou informaci a chtěl se o ní podělit.Gondo v dobrém úmyslu článek trochu zkrátil a upravil a vyšlo z toho možná že se tu míchají dohromady dvě věci,ale to nebyl úmysl.Každopádně jsi to ty doplnil o důležité informace tak je to ok.
 3 Přidal Gondo website, 06. 05. 2009 10:45
Článek jsem jen lehounce pokrátil a učesal text. Omlouvám se, že to díky tomu vypadalo tak zmateně. Upravil jsem konec prvního odstavce aby bylo jasné, že se tu mluví o dvou různých věcech.
 4 Přidal mandy website, 19. 02. 2010 11:37
Těch informací je obecně na našem internetu dost málo, takže jsem se rozhodl udělat web přímo na CYPRES, kde se snad každý dozví vše potřebné. www.cypres.cz
 5 Přidal Clouseau, 25. 02. 2010 19:45
Co je na tom webu navíc (krom reklamy) oproti oficiálnímu česky psanému manuálu k Cypres 2 ? 
http://www.cypres2.com/userguide/CYPRES_2_Czech.pdf

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
< Předch.   Další >