Hledání

Přihlášení

Home arrow Články arrow Jak na to? arrow Jak napomoci lepšímu otevírání padáku 2/2
Jak napomoci lepšímu otevírání padáku 2/2 PDF Tisk E-mail
Autor: Hanka, 11. 09. 2006 (7547x shlédnuto)

Otevírání padákuScott Miller, únor 2006
Photos of Jeff Gladish, photos: Maras Leirat
 

Znovu na koni

Jakmile vás to v padáku “postaví”, snažte se dát kolena a kotníky k sobě po celý zbytek otevírání (viz obrázek 5), což vám pomůže držet váhu v postroji rovnoměrně rozloženou a sníží šanci na otevření mimo směr. To se vyplatí zvláště u eliptických padáků. U těchto padáků stačí k tomu, aby šly do rotace, mnohdy málo - váha nohou při zhoupnutí během otevření, nebo malý posun těžiště v postroji.

Otevírání padáku obr.5Pokud chytáte během otevírání volné konce, je nejlepší je držet v jejich spodní části, nejlépe hned nad tříkroužkovým systémem. Pokud je chytnete výše v oblasti řídících poutek, může se padák začít točit v důsledku nechtěného stažení jednoho volného konce nebo odbrždění jedné řidičky. Pokud máte ruce připravené na spodku volných konců, můžete je v případě potřeby kdykoliv bleskurychle přesunout nahoru, abyste jimi mohli řídit - ať už za volné konce nebo za řidičky.

Někteří skokané se pokoušejí udržet padák během otvírání ve směru tím, že provádějí korekce zadními popruhy, zatímco slider je stále nahoře. To může u některých padáků fungovat, ale u jiných zase rozhodně ne. Lepších výsledků můžete dosáhnout, pokud se prostě uvolníte, zaměříte se na to, aby se vaše váha během otevírání v postroji rozložila rovnoměrně a počkáte, dokud slider nesjede dolů před tím, než začnete provádět jakékoliv korekce za popruhy.

Sledujte, kam letíte

Už na základním výcviku jsme se učili si zkontrolovat padák, jestli se otevřel v pořádku. Jakkoliv je toto důležité, může to vést i k vytvoření jednoho špatného návyku. Někteří skokané se dívají nahoru na vrchlík hned, jak se začne otevírat a sledují ho po celou dobu jednotlivých otevíracích sekvencí. A někteří ho sledují ještě pár dalších vteřin, než zkolabují slider a odbrzdí.

Pokud další parašutista otevře blízko vás, můžete mít také jen vteřinu nebo dvě na to, abyste včas zareagovali a vyhnuli se kolizi. Pakliže zíráte na padák pět nebo deset vteřin poté, co otevřete, je to jakobyste jeli autem po dálnici a zírali na strop auta.

Naštěstí je tu pár technik, jejichž osvojení vám pomůže se vyhnout podobným problémům.

Většina studentů se učí, aby během otevírání nahlas počítali - něco jako prohnout, uchopit, vytrhnout, stodvacetjedna, stodvacetdva, stodvacettři… Pokud tohle neděláte, možná by bylo vhodné s tím začít, dá vám to představu o době, po jakou se otevírá váš padák.

Během různých fází otevírání uslyšíte a ucítíte různé věci. Vteřinu nebo dvě poté, co hodíte výtažný padáček, ucítíte cuknutí, které vás postaví v postroji. To je vrchlík, který se právě dostal z kontejneru a přišel do prvního kontaktu se vzduchem.

Vrchlík je poté v hrušce. Jedná se o část otevírání, kdy slider je stále nahoře a pomáhá snižovat vaši pádovou rychlost před tím, než se začne vrchlík plnit vzduchem. V této fázi ještě pořád slyšíte hukot větru a cítíte pád. To může trvat jednu nebo dvě vteřiny, občas i déle.

K nafukování vrchlíku dojde v okamžiku, kdy slider jede dolů po šňůrách a komory se začnou plnit vzduchem. Jakmile se padák otevře, všechno utichne. Dokonce i u padáků, které se otevírají velmi klidně a pomalu, je možno cítit přechod od pádu ke klouzání. Jakmile slider sjede, nejspíš ho uslyšíte, jak se vám třepe nad hlavou.

Jakmile získáte cit pro všechny tyto ostatní věci, zjistíte, že vám řeknou o otevírání padáku stejně, ne-li více, než váš zrak. Brzy si pak zvyknete na to, že se máte během celého otevírání dívat před sebe, spíše než na padák. To vám umožní sledovat ostatní parašutisty a mnoha lidem to pomohlo ke snížení počtu otevření mimo směr.

“Ale”, můžete namítnout, “když se nemám dívat na padák, jak potom poznám, že mám závadu?” Položte tuto otázku někomu, kdo má za sebou více odhozů na padácích, co se nezachovaly zrovna nejlépe Smile Odpoví vám, že v případě závady ji stejně hned poznáte. Závady se otevírají dost odlišně od normálního otevírání a nejspíš zjistíte, že věci neprobíhají, jak by měly dříve, než se podíváte nahoru.

Pokud počítáte po hození padáčku a dostanete se k stodvacetva nebo stodvacettři bez toho, aniž byste cítili tah otevírajícího se padáku, máte patrně problém. Teď je ten správný čas se podívat přes rameno a zjistit, jestli nemáte přisátý padáček nebo padáček ve vleku.

Stejně tak, když víte, jak dlouho trvá na vašem padáku fáze hrušky, poznáte, kdy trvá déle než obvykle. Závity většinou poznáte také hned a pokud začnete na padáku divoce rotovat, jistě se podíváte nahoru na padák, abyste zjistili, co máte za potíž.

Co když cítíte, že otevírání proběhlo normálně tak, jako vždy? Pokud se nemusíte zrovna vyhýbat jinému parašutistovi, stejně byste se měli podívat nahoru na padák a zkontrolovat ho ihned po otevření. Dokud se nahoru nepodíváte, nemusíte totiž vůbec zaznamenat například roztržený kanál nebo přetrženou šňůru. Faktem je, že pokud jste při otevírání nic nepoznali, bude i v těchto situacích padák letět pravděpodobně dobře a s dostatečně nízkou rychlostí klesání. Pakliže otevíráte v dostatečné výšce, máte dostatek času na to, abyste zkontrolovali padák a provedli záchranné procedury, pokud to bude nutné.

Pokud jste doposud sledovali otevírající se padák při každém seskoku, nebudete s tím asi chtít přestat hned ve vašem příštím seskoku. Přesto můžete začít hned pracovat na osvojování si lepších návyků. Začněte počítat od hození padáčku a sledujte, jak dlouho která fáze otevírání trvá. Dávejte pozor na to, co slyšíte a cítíte během otevírání. Brzy nebudete potřebovat sledovat celé otevírání a budete moci věnovat více pozornosti vašemu okolí a poloze vašeho těla.

Zlepšením pozice vašeho těla a zvýšenou pozorností během otevírání umožníte svému padáku mnohem lepší výsledky při otevírání. Nemusíte si pamatovat všechno z tohoto článku a použít to hned v příštím seskoku, ale zamyslete se nad jednotlivými návrhy a uplatňujte je postupně tak, jak to bude vyhovovat vám. Možná budete překvapeni, jak velký rozdíl v otevírání padáku mohou způsobit jen drobné změny.
  Napište první komentář
RSS komentáře

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
< Předch.   Další >