Hledání

Přihlášení

Home arrow Články arrow Kamera arrow Filmování Tvé první čtyřky 3/3
Filmování Tvé první čtyřky 3/3 PDF Tisk E-mail
Autor: Hanka, 28. 06. 2006 (5480x shlédnuto)

Paul Quade, 19. srpna 2002

Další věci po výskoku

Jakmile jsi už vyskočil z letadla, nic moc už s výskokem nenaděláš, takže to nech být. Pokud jsi vysočil příliš brzo při leading exit, snaž se na to nemyslet - namísto toho s tím něco udělej! Pokud jsi při tomto typu výskoku vyskočil příliš pozdě, musíš s tím něco udělat teď HNED! Snaž se, abys dostal věci co nejdřív pod kontrolu. Zaměř se na to, kde by měl záběr být a dostaň ho tam co nejdřív. Pokud to vypadá, že čtyřku zboříš, zkus se roztáhnout co nejvíc to půjde a doufej, že budeš schopen se od nich dostat. Když to vzdáš a dáš ruce před sebe, abys ztlumil náraz, tvoje rychlost se jen zvýší a dopadneš na ně tvrději.

Tvým cílem je dostat se dostatečně blízko týmu, aby byly vidět všechny gripy. Když se tým v přechodu rozdělí, musíš vyletět výš, abys je všechny udržel v záběru. Jakmile se znovu pochytají, vrať se zpátky dolů, aby nevypadali jak mravenci! Docela dobrý druhotný cíl je točit z jednoho směru. Najdi si oriantční bod pod nimi na zemi (třeba silnici) a toč tým relativně k němu bez otáčení. Při rozboru to týmu a trenérovi umožní se zaměřit na věci jako jsou nechtěné pootáčení formace. Až si zvykneš létat s týmem, snaž se dostat blíž a točit je ze strmějšího úhlu. Z čím strmějšího úhlu je točíš, tím těžší pro tebe bude se nikam nepootáčet. Tým má trochu tendence se horizontálně pohybovat, když dělají třeba otáčky a změny. Když jsi nad nimi, musíš dělat boční skluzy, couvat a tak dále.

Rozchod a otevírání

OK, vyskočil jsi, natočil volný pád a teď je čas rozchodu.

Při rozchodu (řekněme v 1200 metrech) otevírám a pořád ještě sleduji tým. Jak jsem již řekl, obvykle se dívám za týmem, aby při rozboru bylo vidět, který z členů formace opustil prostor pode mnou jako poslední, abych na něj jemně upozornil.

4-way Jakmile kontejner opustí obal, sednu si v postroji a koukám skrz zaměřovač na horizont, abych udržel svou hlavu, krk a záda v rovné linii během otevírání padáku. Cítím, že mi to dává nejlepší ochranu proti přílíšnému zatěžování krční páteře, nicméně toto nemusí fungovat u tebe. U mne to ale funguje dobře. Bez ohledu na polohu těla dej v čase mezi tím, kdy hodíš padáček a plně se ti otevře padák, ruce co nejrychleji na popruhy. Další výhodou toho, že se při nafukování vrchlíku díváš na horizont je ta, že vidíš členy týmu, kteří trekují krátce a otevírají výše.

Členové týmu budou mít pravděpodobně více než dostatečnou separaci navzájem od sebe, ale jestliže jeden otevře o něco výš a ty budeš mít trochu delší otvírání, pak stačí, aby se při otvírání přidala otáčka o 180 stupňů a situace může ještě nabýt na dramatičnosti. Pak musíš reagovat zatraceně rychle. Když se díváš na horizont, tak vidíš, jestli nehrozí kolize a případně máš být připraven rychle přenést váhu tak, abys kolizi zabránil.

Po otevření se podívej, kdo z tvého týmu kde je. Zjisti, jestli někdo neměl odhoz. Pokud ano, první se podívej po záložním padáku. Pokud skokan vypadá, že je na rezervě v pořádku, tak se podívej kdo z týmu sleduje hlavní padák a freebag. Obzvláště se podívej na freebag - ten se hledá mnohem hůř než hlavní padák. Ujisti se, že přinejmenším jeden člen týmu následuje skokana, freebag a odhozený hlavní padák. Případně se snaž odchytit to, co je potřeba.

Jestliže jsou všichni po otevření v pořádku, rozepni křídla, uvolni palce z oček, uprav slider, vypni kameru, odbrzdi a leť na doskokovou plochu. Jelikož otevíráš jako jeden z nejvýš, máš dost času a výšky na to, abys viděl, kde kdo létá a mohl sis rozmyslet, kudy půjdeš na přistání. Obvykle není důvod pro to, abys spěchal a utáčel výšku mezi padáky - snaž se létat předvídatelně. Se zaměřovačem před okem máš trochu omezené vidění, takže buď opatrnější.

Jakmile jsi přistál, pokud můžeš, zúčastni se rozboru s týmem, ale komentáře si nech pokud možno pro sebe. Nejsi rozhodčí ani jejich trenér. Členové týmu obvykle sami vědí, že měli brain-lock nebo že něco pokazili, takže další negativní poznámky od tebe ničemu nepomohou. Na druhou stranu, pokud můžeš říci něco pozitivního (třeba jak skvělý seskok to byl), skoro vždy to uvítají.

A co dál?

Jakmile přijdeš na balírnu, dej padák na zem a jdi na debriefing a také stočit kazetu. Nemusíš přestat se všemi mluvit, prostě jen stoč kazetku. Požadavky týmu na to, co jim máš stočit se mohou lišit, já obvykle označím první seskok dne datem a nechám jim tam pár vteřin před výskokem a končím okamžikem, kdy poslední člen týmu odtrekovává. Při soutěžních skocích se může způsob střihu lišit. Některé týmy rovněž chtějí zpomalené záběry jejich výskoku až do dosažení druhého bodu, ale jiné zase ne, takže by sis tohle měl s nimi ujasnit. Pro soutěžní seskok to ale nikdy nedělej.

Jakmile stočíš video, zabal si a buď připraven na další seskok. Základní pravidlo je, že tým by na tebe neměl nikdy čekat - ani než si zabalíš padák, ani než se dostaneš do letadla, zkrátka nikdy.

Musím uznat, že když skáču tréninkové seskoky s týmem, tak obvykle využívám služeb baličů. Sice to stojí nějaké peníze, ale po víkendu s dvaceti a více skoky mám pak sakra více energie! Rovněž mám dva komplety, takže pokud tým chce nebo potřebuje dělat seskoky back-to-back, není to žádný problém. Mít dva komplety také znamená, že v případě odhozu mohu pokračovat ve skákání s minimálním dopadem na trénink.

Na konci dne obvykle členové týmu chtějí stočené kopie seskoků za celý den. Eh. Můžeš k tomu použít kazetu, na kterou jsi stáčel během dne pro účely rozboru. Členům týmu lze udělat kopie a nemusíš se pak starat o to, abys měl videa ze seskoků zálohovaná.
  Napište první komentář
RSS komentáře

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
< Předch.   Další >