Hledání

Přihlášení

Home arrow Články arrow Kamera arrow Nepříliš pozitivní článek pro začínající vzdušné kameramany
Nepříliš pozitivní článek pro začínající vzdušné kameramany PDF Tisk E-mail
Autor: Hanka, 16. 10. 2006 (9351x shlédnuto)

KameraMarcus Antebi, President Pier Ltd. 

Jaká jsou skutečná nebezpečí skákání s kamerou? Pro začátečníky je zvýšené riziko zachycení šňůr. S jakýmkoliv systémem pro kameru, ať už je namontována na vršek přilby nebo na její stranu, existuje riziko, byť třeba není příliš vysoké, že dojde k zachycení nebo přetržení šňůr na D-Boxu, šroubu, konzoli pro kameru, objektivu, zaměřovači atd. A to může mít fatální následky.

Jednou z příčin může být špatné namontování kamery, ze kterého trčí na všechny možné strany různé části. Ale i zdánlivě “hladká” montáž bez těchto možností pro zachycení šňůr může způsobit problémy v případě potřeby odhozu nebo špatné pozice těla při otevírání. Přilby byste se měli mít v každém případě možnost zbavit, nejlépe jednoduchou procedurou vyžadující pro odhoz jednu ruku. Jestliže pro odhození přilby potřebujete rozepnout, rozpojit nebo povolit více než jeden nebo dva body, budete ztrácet drahocenné vteřiny - a to může mít v nouzové situaci fatální následky. S většími kamerovými systémy a větší váhou je profesionalita montáže celého systému ještě důležitější. Při montáži kamery je třeba věnovat zvláštní pozornosti eliminaci možných bodů, za které by se mohlo cokoliv zachytit (na obrázku vlevo je demonstrováno, kudy cesta určitě nevede).

Kamera Zcela reálné je nebezpečí poranění krční páteře. Postupně během stovek seskoků může díky větší váze přidané na vaši hlavu dojít ke zranění krku. Počítejte s tím, že se váha 3 - 5 kg na vaší hlavě může stát zdrojem skutečné bolesti v oblasti krční páteře. Z tohoto důvodu je dobrý nápad mít padák s měkkým otevíráním. Jestliže se váš padák obvykle otevírá tvrdě, kamera na přilbě může svojí váhou vaší situaci ještě zhoršit. Díky tvrdým otevíráním můžete rovněž snadno přijít o širokoúhlý objektiv.

Obvyklé jsou rovněž údery volnými konci. Mohou zničit váš objektiv nebo celou kameru. Mohou dokonce ustřihnout celý D-box namontovaný na straně přilby. Ale skutečné riziko z tohoto vyplývá pro nebohého zemědělce tam dole pod vámi, na kterého se z nebes řítí vaše kamera.

Pokud používáte zaměřovač a budete mít kolizi nebo nepovedené přistání, můžete snadno přijít o oko nebo dojít ke zranění hlavy s trvalými následky.

A teď se podívejme na další rizika...

Kolik “kameramanů”, kteří dovedou stěží trekovat nebo přistát na jejich zbrusu nových, vzhledem ke svým zkušenostem přetížených vrchlících, bude v další sezóně skákat? Kolik z nich si přidá kameru na svou přilbu? Příliš mnoho. Není neobvyklé v incident reports číst o “camera crash landing”, “kameraman - kolize ve volném pádu”, “zachycení šňůr za kameru” atd.

Pár zlatých pravidel

 • Nikdy si k sobě nepřipevňujte nic, čeho byste se nemohli zbavit, a to včetně kamery.
 • Dobře zvažte, zda nepřeceňujete své schopnosti a nepokoušíte se o něco podobného, jako je točení noční 50-way během vašich prvních pár set seskoků s kamerou.
 • Ztřezte se chaotických head-downů v šesti lidech, kdy většina zúčastněných jsou nováčci, kteří by měli skákat ve dvojkách.
 • Ujistěte se, že ve vzduchu dokážete doletět kamkoliv potřebujete, a že dokážete padat na místě, pokud to je potřeba.
 • K ostatním se přibližujte předvídatelně. Ujistěte se, zda se jim dokážete snadno dostat z cesty - nemusí vás jako kameramana vidět.
 • Dobře trekujte.
 • Otevírejte ve volném prostoru.
 • Ujistěte se, že jste “v pohodě” se svým padákem, se způsobem řešení závad a dokážete si udržet povědomí o výšce.
 • Důkladně se seznamte s vaší kamerou a jejími funkcemi před tím, než nastoupíte do letadla. Čas během stoupání v letadle není vhodný na zjišťování, jak se vypořádat s vyvážením bílé, či jak nastavit zaostřování. Vaše koncentrace by měla směřovat výhradně na nastávající seskok.
 • Zopakujte si záchranné procedury včetně odhození přilby před každým seskokem.
 • Zeptejte se profesionálního kameramana s pár tisíci seskoků s kamerou a zeptejte se ho na jeho názor ohledně vaší montáže kamery na přilbu. Je to bezpečné?
 • Po ruce mějte vždy hodně izolepy Smile

Všechny tyto body by měl mít na paměti každý parašutista, ale teď, když máte na hlavě kameru, jsou ještě důležitější.

Dnes už i skokané s méně než 200 skoky točí všechny možné blbinky. Wow! To znamená více krámů, které s sebou tahají na letiště a pro dealery více příležitostí, jak vydělat. Je to ale ta správná cesta pro začínajícího skokana? Samozřejmě záleží na každém jednotlivci, jeho obezřetnosti, schopnostech a dovednostech. Ale obecně - ne, není to ta správná cesta. Během vašich prvních 300 až 500 seskoků byste měli získávat jiné dovednosti, které vám umožní přežít. Někteří lidé k tomu potřebují více skoků, jiní méně. Dejte tomu čas. Na všechno se ptejte. Postupujte pomalu. Smrt je v tomto sportu realitou - a každý, kdo ji pokouší, je blázen. Nejbezpečnějším a nejověřenějším systémem k přimontování kamery jsou jednoduché freeflyové přilby s kompletně uzavřeným boxem na ochranu kamery a nábradek, který drží přilbu na místě.
  Komentáře (2)
RSS komentáře
 1 Přidal Astor, 23. 11. 2006 13:52
Jedno zajímavé technické řešení jsem našel tady: :) 
www.skycentre.net/index.php?showtutorial=47
 2 Přidal Hanka, 24. 11. 2006 08:50
Není to až tak špatné. Škoda, že jsem mladšího data výroby a neumím číst ta podívná písmenka :)

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
Další >