Hledání

Přihlášení

Home arrow Články arrow Jak na to? arrow Mentální příprava a vizualizace
Mentální příprava a vizualizace PDF Tisk E-mail
Autor: Astor, 26. 11. 2006 (11056x shlédnuto)

Mentální přípravaAutor: Toby Stafford

http://www.zct.co.uk/skydivemag/

Mentální příprava a vizualizace před seskokem se týká všech parašutistů bez ohledu na zkušenosti. Většina skokanů se během letu do výšky snaží představit si výskok, činnost během cenných sekund volného pádu a následně i posloupnost otevírání včetně bezpečnostních postupů.

Pro zkušené jednotlivce je taková příprava natolik automatická, že ji často provádějí zcela podvědomě. Mentální příprava před náročnějším seskokem však vyžaduje lepší plánování a promyšlenější strukturu.

Co to je „vizualizace“?

Při pozemní přípravě nanečisto si můžete procvičit řadu činností při seskoku. Vizualizace vám umožňuje zachovat si v paměti obrazy a vjemy, které tyto činnosti doprovázejí. Mnoho parašutistů tuto techniku používá při mentálním vcítění do seskoku v průběhu letu do výšky. Plné využití možností vizualizace však vyžaduje cvičení. Jen tak lze dosáhnout pocitu, že tento typ seskoku důvěrně znáte, i když jste se o něj dosud nepokoušeli. Pocit „deja vu“ vám dává lepší předvídavost, přesnost a jistotu pohybů.

Chcete-li dosáhnout této úrovně soustředění, můžete začít vizualizací něčeho, co děláte každý den – například cesty z ložnice k dveřím od bytu. Představujte si každý krok, všímejte si obrazů na stěnách, stínů, světla, zvuků vrzající podlahy atd. To je poměrně snadný a nekomplikovaný úkol. Následně můžete pokračovat cestou z domu na ulici, příchodem na zastávku nebo k zaparkovanému autu. Není přitom důležitý předmět, ale úroveň vašeho soustředění na vizualizaci.

Zpočátku vám asi bude činit potíže udržet soustředění, byť jen na krátkou chvíli. Po několika týdnech cvičení se však můžete dopracovat k delším a podrobným vizualizacím. Cvičení pomyslného zobrazování událostí je předpokladem kvalitní mentální přípravy a vizualizace.

Při vizualizaci někdy může dojít ke chvilkovému výpadku koncentrace nebo zablokování myšlenek. Pokud tento stav včas nerozpoznáte, může vést ke ztrátě sebeovládání, zvláště když se právě připravujete na výskok. Obvykle k tomu dochází, když objem mentální přípravy či počet opakování přeženete nebo když se snažíte „vidět“ příliš mnoho. V takovém případě je nejlepší se uvolnit a zaměřit se na to, co toto zahlcení způsobilo.

Zlatá pravidla vizualizace

  • Představujte si sami sebe pouze při tom, co děláte správně.
  • Soustřeďte se na věci, které máte udělat (nikoli na ty, které udělat nesmíte).
  • Udržujte vizualizaci jednoduchou (vyhněte se zahlcení informacemi).
  • Nacvičujte vizualizaci po krátkých úsecích v pravidelných intervalech (nepřehánějte délku cvičení, abyste si zachovali soustředění).

Co to je „mentální příprava“?

Představte si, že sedíte v letadle, stoupáte do výšky a připravujete se na svůj první volný pád, seskok ve formaci, přezkušovací seskok pro kategorii, kvalifikaci na mistrovství světa apod. Cítíte se ve stresu: „Snad to nepokazím. Nechce se mi do toho. Budu vypadat jak …“. Zní vám to povědomě?

Podstatou mentální přípravy je vcítění do seskoku. Perfektní vizualizace celého seskoku vám nemusí být nic platná, pokud si začnete představovat negativní stránky a podléhat napětí nebo nervozitě. Jak se tedy nejlépe připravit, abychom podali optimální výkon?

Úroveň vybuzení

Zkuste si vzpomenout na svůj dosud nejhorší seskok. Jak jste se těsně před ním cítili? Ohodnoťte své pocity v následujících oblastech:

  • Úroveň vnitřní energie (0 - naprostá únava, 10 - absolutní vybuzení)
  • Úroveň uvolnění (0 - uvolněnost, 5 - obavy, 10 - zděšení)

Nyní si vybavte svůj dosud nejlepší seskok a proveďte stejný test. Vidíte velký rozdíl? Chtěli byste skákat ve stavu, který odpovídá druhému případu?

Pokud víte, při jaké úrovni vybuzení (pocitu vnitřní energie) se cítíte nejlépe, můžete se pokusit o patřičné vyburcování nebo uvolnění. Pokud jste příliš napjatí (úroveň vybuzení je vysoká), potřebujete najít způsob, jak relaxovat a snížit tuto úroveň na svou optimální hodnotu. Pokud jste natolik unavení, že téměř usínáte, potřebujete se naopak vyburcovat, abyste se dokázali soustředit.

Jak na to

Existuje několik způsobů, jak se před seskokem uvést do psychické pohody. Důležité je vybrat si takový, který u vás účinkuje.

Poslech hudby

Poslech hudby různých žánrů před nástupem do letadla nám může pomoci upravit úroveň vnitřní energie. Na tréninkových soustředěních nebo soutěžích se mi osvědčily čtyři různé výběry skladeb, které poslouchám. Tyto výběry odpovídají mé stupnici vnitřní energie od 1 do 10 a obvykle mi stačí několikaminutový poslech. Pamatujte však na to, že vaši kolegové mohou mít jiný vkus, a používejte přehrávač se sluchátky.

Klíčová slova

Síla autosugesce plynoucí z opakování klíčových slov se v parašutismu využívá již řadu let. Klíčová slova vás mohou mentálně i fyzicky disponovat ke kontrolovaným reakcím. Volbou jednoho až čtyř klíčových slov můžete navodit požadovanou úroveň energie a soustředění (při větším počtu se efekt ztrácí).

Zkuste si deset sekund opakovat slova:

VOLNÝ - PŘESNÝ - KLIDNÝ

A teď zkuste tato:

RYCHLÝ - PRUDKÝ - TĚSNÝ

Zaznamenali jste změnu dýchání nebo srdeční činnosti? Klíčová slova jsou užitečná jen tehdy, pokud jsou jednoduchá, pozitivní a dávají nám smysl. Vhodný čas k použití této techniky je během letu do výšky nebo těsně před výskokem.

Pravidelné dýchání

Naše úroveň vybuzení také úzce souvisí s rychlostí dechu a tepovou frekvencí. Ovládáním vlastního dechu tedy můžeme přímo ovlivnit stupeň své bdělosti nebo uvolnění.

Když cítíme napětí, náš dech se obvykle zrychluje a stává povrchním. To je přirozená obranná reakce organismu. Pokud se soustředíme na pomalé dýchání, pravděpodobně dojde i ke zpomalení tepu a celkovému uklidnění. To můžeme s výhodou využít i v průběhu seskoku.

Fyzické uvolnění

Lehněte si na záda, natáhněte nohy a ruce položte podél těla. Během 5-10 minut postupně procházejte jednotlivé svalové skupiny, napínejte svaly a následně je zcela uvolněte. Jakmile je tělo uvolněné, dostaví se i psychické uvolnění.

Pozitivní představy

Síla vizualizace zvláště vynikne, pokud si dokážete představit sami sebe v situaci, kdy jste se cítili spokojeně. Může to být naprosto cokoli, od ležení na pláži po tanec na oslavě. Myšlenkový návrat do takové situace vám pomůže zmírnit vliv prostředí, vytěsnit napětí a stres. Díky příjemným představám se můžete nejen uvolnit, ale také vidět svůj seskok z odstupu.

Pohled z odstupu

Seskok se v naší mysli může snadno změnit v noční můru plnou složitých a nezvládnutelných činností. Všechno však můžete rozdělit na části a u těchto částí pak najít analogie s prvky, které již znáte. Jaký je rozdíl mezi dojezdem do čtyřky a do formace o 150 členech? Překvapivě malý – v obou případech je důležitý správný profil přiblížení, zastavení pohybu před chycením a udržování pádové rychlosti. A přesto se spousta lidí předem vzdává pod tíhou představy, že „něco podobného ještě nikdy nedělali“.

Podobné je to u přezkušovacích nebo předváděcích seskoků. Problém není ve složitosti pohybu, ale v množství očí, které jsou na nás upřeny: „Je to opravdu důležitý seskok – nesmím zklamat, nesmím to pokazit.“ V takových případech je dobré podívat se na sebe objektivně. Opravdu se zboří svět, pokud to nezvládnu perfektně? Budou se na mě přátelé špatně dívat? Opravdu tím utrpí mé sebevědomí?

Skáčeme přece hlavně pro radost. Potřebujeme prostředí, kde není problém dělat chyby, pokud tím neohrozíme bezpečnost. Zkušenosti s chybami jsou součástí křivky učení. Není důležité být perfektní, ale myslet pozitivně.
  Komentáře (1)
RSS komentáře
 1 Přidal ururu, 12. 01. 2007 09:55
dělám to v letadle pořád a věřím, že ten článek hodně pomůže, díky...

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
< Předch.