Hledání

Přihlášení

Home arrow Články arrow Bezpečnost arrow 5 největších mýtů o RSL
5 největších mýtů o RSL PDF Tisk E-mail
Autor: Bill von Novak, 02. 02. 2008 (7753x shlédnuto)

tn_RSLVídám proti RSL (reserve static line = spřažený odhoz, pozn. překl.) pořád ty stejné argumenty. Mnoho z nich jsou pouze mýty, úsměvné příhody, které mezi skydivery kolovaly tak dlouho, až ztratily na svém původním významu. V následujícím článku uvadí Bill von Novak 5 těch největších mýtů.

august, 2003, Bill von Novak

z ang. originálu volně přeložila Hanka

 

Vídám proti RSL (reserve static line = spřažený odhoz, pozn. překl.) pořád ty stejné argumenty. Mnoho z nich jsou pouze mýty, úsměvné příhody, které mezi skydivery kolovaly tak dlouho, až ztratily na svém původním významu. Zde uvádím pět těch největších:

1) Než otevřete záložní padák, musíte být stabilní a také byste měli odpojit vaše RSL

Tak za prvé, není nutné být za každou cenu přímo obličejem k zemi, když otevíráte záložní padák. Manuál k Raceru hovoří jasně - musíte být pokud možno v pozici hlavou nahoru, abyste umožnili čistší otevření záložního padáku. Naštěstí jste hlavou nahoru většinou v okamžiku odhozu hlavního padáku, kdy vám také RSL bude otevírat padák záložní.

Za druhé, ve skákání existují jisté zákonitosti - neuděláte to, co nenatrénujete a uděláte to, k čemu jste vycvičeni byli (v ideálním případě:), pozn. překl.). Pokud se učíte „odhodit a zaujmout stabilní pozici", budete to dělat i ve vzduchu, nejspíš i tehdy, když jednou budete odhazovat v 500 stopách. Pokud v této výšce provedete odhoz, bude to RSL, které vám zachrání život.

A konečně, před tím, než se rozhodnete, že je dobrý nápad odhodit a pak zaujmout stabilní polohu, doporučuji vám cvičný odhoz od pořádně rotujícího hlavního padáku a uvidíte sami, kolik času vám to sebere (nebude to jen vteřina nebo dvě).

 

2) RSL potřebujete jen tehdy, když se chystáte zapomenout vytrhnout uvolňovač záložního padáku

Rick Horn, jeden ze tří lidí, kteří ve státech přezkušují všechny AFF instruktory a tandempiloty, kdysi potřeboval RSL kvůli „zkroucení popruhu" na jeho postroji. Nemohl najít uvolňovač záložního padáku. Pokud jste víc zběhlí v odhazování než člověk, který je učí každý měsíc a máte víc seskoků než on (6000?), pak by to mohl být oprávněný názor, ale myslím, že jen málo lidí tyto podmínky splňuje.

 

3) Když za silného větru provedete na zemi odhoz a budete mít RSL, nafoukne se vám záložní padák

To není pravda. Než budete příště dávat váš záložní padák na přebalení, zkuste s ním jít ve větru ven a vytrhnout uvolňovač záložního padáku. Výtažný padáček odskočí, asi vypadne na zem freebag - a to bude vše. Pokud se nerozhodnete skákat v hurikánu, ani vítr o rychlosti 25 uzlů (což je mnohem víc, než ve kterém by většina lidí skákala) vám nezpůsobí nafouknutí záložního padáku.

Samozřejmě, že RSL můžete na padáku odpojit, aby při případném nutném odhozu hlavního padáku na zemi nedošlo k otevření obalu záložního padáku. Toto je však záležitost vašeho pohodlí, nikoliv bezpečnosti.

 

4) Na zemi jste si odhoz několikrát vyzkoušeli - tak jaképak problémy s odhozem?

RSL nejsou pro normální odhozy. Jsou pro divoce rotující závady, u kterých máte problém stěží vidět na některý z vašich uvolňovačů. Jsou pro závady pro lety v okřídlených kombinézách, pro odhozy v 600 stopách, kde dojde ke kolizi s jiným parašutistou a ztrátě funkce vašeho vrchlíku. Toto jsou situace, kde RSL zachraňuje životy.

Pokud se v takové situaci nikdy neocitnete, je to OK. Ale mějte na paměti, že si spíše tyto situace najdou vás, než že byste vyhledávali vy je.

 

5) Před otevřením ZP musíte nejdřív "o kus odpadnout" od vašeho odhozeného hlavního padáku, abyste zajistili, že se s vámi nijak nezamotá

Není pravda. Viděl jsem mnoho testovacích seskoků a fyzika zkrátka nedovoluje, aby se toto stalo. I když je vrchlík hlavního padáku nefunkční, síly pracují ve prospěch toho, aby se hlavní padák oddělil od skokana/jeho záložního padáku.

A kdybychom postulovali bizarní scénář, kdy se výtažný padáček nějakým způsobem stihne odskočit do hlavního? Záložní padák by se otevřel rychleji.

 

Přes to přese všechno, co jsem zde napsal, stále existují důvody, proč RSL nepoužívat. Pokud budete dělat něco neobvyklého (jako skákat na padáku o velikosti 46 sq ft a otevírat v 5000 stopách), RSL vám pravděpodobně moc nepomůže. Nebo když budete provádět cvičný odhoz či CRW, určitě budete přizpůsobovat vaše vybavení tomu kterému typu seskoku tak, abyste byli schopni vyřešit případné problémy a zbavit se čehokoliv před tím, než otevřete záložní padák.

Osobně doporučuji každému RSL používat dokud nebude mít 200 seskoků a/nebo zkušenost ze svého prvního odhozu od rotujícího hlavního padáku. V tomto okamžiku teprve získáváte zkušenost k tomu, abyste si mohli vytvořit správný úsudek.

 

Pozn. překl.: veškeré zde uváděné články jsou (velmi) volným překladem většinou z angl. originálu. Zejména pro naše čtenáře - studenty platí: cokoliv si zde přečtete a napadne vás to zkoušet, poraďte se o tom se svým instruktorem. Některé zde překládané články jsou již staré, některé možná uvádí něco jiného, než co vám říkal váš instruktor. Ten jediný vás ale zná a ví, jak skáčete a na jakém vybavení, a proto při jakýchkoliv nejasnostech se ptejte jeho.
  Komentáře (3)
RSS komentáře
 1 Přidal Václav Prokeš website, 18. 02. 2008 17:14
Ahoj,  
 
Hezký článek, ale myslím si, že by bylo dobré doplnit několik věcí. Díky přizpění společnosti UTP ( Relative workshop ) se původní RSL podařilo posunout trochu dále do verze Skyhook. Což také přináší další úskalí, jako reálná a otestovaná možnost nafouknutí záložního padáku při odhozu na zemi. Proto UTP doporučuje školit uživatele padáku a to specielně studenty, aby v případě odhozu na zemi z důvodu vlečení odpojili RSL a teprve potom odhodili. Bezesporu by měli minimálně RSL používat studenti a málo zkušení skokani. 
 
V.
 2 Přidal Hanka website, 19. 02. 2008 12:11
A tandemy?
 3 Přidal Kuba, 17. 01. 2009 00:08
Dotaz nezkušeného parahána: četl jsem, že když už se přihodí podkova, je dobrý nejdřív odhodit hlavní, potažmo manuálně vytáhnout lanko z kroužků a pak tahat záložák. Co ale, když mám RSL? tam není ta prodleva na zbavení se kdesi plandajícího HP....pokud je ten dotaz blbost, tak se moc omlouvám :roll

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
< Předch.   Další >