Hledání

Přihlášení

Home arrow Články arrow Bezpečnost arrow Bezpečnost letu na padáku
Bezpečnost letu na padáku PDF Tisk E-mail
Autor: Hanka, 30. 01. 2006 (9350x shlédnuto)

© Copyright: pokus se předcházet úrazům tím, že tyto informace budeš rozšiřovat co nejdále. Kopírování, tisk a rozmnožování tohoto dokumentu je vyloženě žádáno! Zdroj: www.pinkskyvan.cz

Statistiky ukazují že to, že máte otevřený padák ještě neznamená, že jste přežili seskok. Od tohoto okamžiku existují dvě významné možnosti jak si ublížit.

Ta jednodušší: zatáčka v příliš malé výšce. Může být v podstatě provedena na jakémkoliv padáku. Parašutista prostě zatočí co nejvyšší rychlostí na zemský povrch. A ten se mine jen obtížně. Zranění jsou většinou těžká, často se smrtelným koncem. Ale je velice snadné se jim vyvarovat, pokud si uvědomíme příčinu: chyba není v padáku, ale v tom, že ho parašutista nedokáže ovládat. Je důležité rozčlenit si přistání tak, aby byly zatáčky včas ukončeny. A je jedno na jakém padáku.

Druhá možnost je o něco komplikovanější: na otevírajícím se nebo na otevřeném padáku se střetnete s jiným parašutistou. To už je o něco těžší než trefit zemský povrch, a pokud jste dostatečně vysoko, je ještě šance otevřít záložní padák. Ale obecně se lze vyvarovat i této druhé možnosti.

Separace: pokud jsi hotov s manévry ve volném pádu, což znamená, že jsi dosáhl výšky separace, jednej! Neplýtvej čas odmáváním, otoč se a trekuj, jako by na tom závisel tvůj život, protože on závisí!!! Pozice pro trekování je stejná jako u skokanů na lyžích. Skokani na lyžích trénují výlučně to, aby urazili co největší vzdálenost při co možná nejmenší ztrátě výšky. To, co my při seskoku používáme několik sekund, trénují skokani na lyžích celé roky. A tady se každý parašutista může přiučit. Během trekování sleduj vzdušný prostor před a pod sebou a vyhýbej se! Před otevřením padáku zkontroluj vzdušný prostor nad sebou. Nejlépe provedením role, přičemž se dále separuješ. Tato role se ale musí naučit! Neplýtvej čas tím, že budeš mávat několik sekund, trekuj dále, výška a tvoje levá paže nad hlavou, zatímco saháš k uvolňovači hlavního padáku, by měla být pro okolní parašutisty jednoznačným signálem! V průběhu otevírání padáku měj otevřené oči! Ruce dej na popruhy nebo na řídící poutka, abys v případě potřeby se vyhnout neztrácel čas. V autě máš také ruce na volantu, když vyjíždíš!

Padák je bez problémů otevřený. Gratuluji, tohle jsi přežil. Teď musíš získat přehled. Kde jsou ostatní a kde jsi ty.

Výška: pokud jsi jeden z těch, kdo jsou nejníže sáhni do předních popruhů a separuj se dále – směrem dolů. Rychlost na padáku je zábavná, a pokud byl bod vysazení v pořádku, rychle se otáčkou o 360° za přední popruhy dostaneš z dosahu ostatních. Pokud jsi jeden z těch, kdo jsou nejvýš, brzdi také za zadní popruhy. Separuj se dále, směrem nahoru. Užívej si let na padáku, pokud jsi nejvýš, nikdo se do tebe nestrefí!

Vždycky si všechny udržuj v zorném poli. Pokud vždy víš, kde jsou ostatní, můžeš se jim vyhnout, pokud tě přehlédnou. Kdo má v boji přehled, zvítězí, kdo se nechá překvapeně napadnout, prohraje. (Napoleon, 1815 po bitvě u Waterloo)

Urovnat slider, svléknout si botičky, sundat brýle a helmu by měly být vedlejší činnosti, hlavní věcí je nyní řídit padák! A vzápětí bys měl také znát směr přistání…

Přistávací nálet: mysli dále než 3 metry před sebe. Dej ostatním šanci předvídat tvoje manévry. Snaž se předvídat manévry ostatních. Proto: prováděj otáčky k odbourávání výšky mimo oblast náletu po větru, napříč větru a konečného náletu proti větru. Nelétej přes přistávací území, pro ostatní je pak velmi těžké předvídat, co zamýšlíš.

Obecná pravidla: pokud provádíš konečný nálet s pravými zatáčkami, pak přistaň na pravé straně přistávací plochy. Pokud s levými zatáčkami, přistaň na levé straně. Pokud provádíš dlouhý konečný nálet, zůstaň uprostřed přistávací plochy. Tím se lze vyvarovat křížení dráhy letu. Nekřiž dráhu letu parašutistům v konečném náletu. V oblasti okruhu konečného náletu neprováděj žádné otáčky, S-zatáčky nebo pro ostatní těžko čitelné manévry. A především: měj stále otevřené oči! Nejdřív se podívej do směru, kam zatáčíš! Každá otáčka (i hookturn) je v pořádku, pokud je prováděna ve volném prostoru a kontrolovaně, nikoho neohrožuje nebo neomezuje. Každá otáčka (i pomalá na velkém padáku) je špatná, pokud není kontrolovaná, omezuje nebo ohrožuje ostatní nebo pouze náhodou nikoho nestrefíš.

Neexistují nebezpečné padáky, ale občas parašutisté, kteří své padáky (i velké) nemají pod kontrolou a neovládají je. Nebo nemyslí dostatečně daleko před sebe. Nebo neví to, co by vědět měli. To jsou tví kolegové, které to musíš naučit, abys sám přežil. Nejlépe mezi 4 očima, přátelsky, věcně a bez nadávek.

Po přistání už jsi skoro přežil. Úplně ale teprve tehdy, pokud opustíš místo přistání bez toho, abys ohrozil sám sebe a ostatní. Dávej pozor také na přistávající parašutisty. Je jednodušší zůstat chvilku stát a přistávajícímu dát přednost, než ho nevidět a přinutit ho těsně nad zemí, aby se ti vyhýbal.

V případě pochybností: používej svůj mozek vždy, jakmile jen je to možné!




  Napište první komentář
RSS komentáře

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
< Předch.