Hledání

Přihlášení

Home arrow Články arrow Bezpečnost arrow Dlouhá cesta
Dlouhá cesta PDF Tisk E-mail
Autor: Hanka, 08. 02. 2007 (6298x shlédnuto)

Brian Germain, prosinec 2004

Je mnoho oblastí v našem sportu, ve kterých se můžeme najít, tolik možností, ve kterých excelovat. Když se zaměříme výhradně na jednu z nich, můžeme v relativně krátké době dojít k zajímavým výsledkům. Využíváním ještě dalších tréninkových technik, osobních koučů a větrných tunelů dosahují moderní skydiveři opravdové šikovnosti za pouhých pár měsíců od svého prvního seskoku. A ačkoliv je tento fakt, kdy dosahujeme rychle úspěchu, velmi lákavý, existuje ještě jeden, mnohem důležitější úkol. Přežít.

Brian GermainZeptal jsem se Lew Sandborna, co si myslí, že je dnes největším problémem. Bez dlouhého zaváhání řekl, že nejvíc ho trápí "noví skokané, kteří si chtějí udělat jméno dřív, než jim to umožní jejich dovednosti". Chceme všechno najednou a k cíli se dostat co nejrychleji. Ale v činnosti, jakou je parašutismus, se nedají vstřebat všechny potřebné informace za krátký čas. Musíme se pořád učit a doufat, že pověstný pytel se zkušenostmi se naplní dříve, než se vyprazdní pytel se štěstím.

Je těžké nahlížet na náš život jako na celek z bodu, kde se právě nacházíme. Zapomínáme na to, že věci, po kterých teď toužíme, pro nás budou v budoucnu sotva znamenat tolik, co nyní. Později dojdeme k tomu, že věci, na kterých nejvíc záleží, mají souvislost s tím, jak jsme se rozhodovali v dobách, které bychom nejraději vrátili, abchom mohli svá rozhodnutí změnit. Zlomený kotník dnes považujeme za lehké zranění, ale za padesát let to bude něco, co nás bude trápit a bude ovlivňovat to, jestli ještě vůbec budeme skákat.

Představte si sami sebe za čtyřicet nebo padesát let. Pořád ještě skáčete? Bolí vás klouby ze špatných přistání? Kvalita vašeho budoucího života závisí na rozhodnutích, která činíte dnes. Kdyby k vám dnes mohl promluvit ten starý moudrý chlápek, kterým se jednou stanete, řekl by vám něco jako: "Přestaň ničit mé tělo!".

Když jsme mladí, nedáme až tolik na bezpečnost. Jsme si sebou natolik nejistí, že máme neustále potřebu se ukázat při každé příležitosti. Věříme tomu, že to, kým jsme, je dáno naším nynějším výkonem. Děláme cokoliv, jen abychom světu ukázali, co dokážeme a často za naši nerozvážnost platíme vysokou daň. Jsou to ale jen krátkodobé cíle, které nepočítají s ničím, co nesouvisí přímo s tímto cílem. Jestli je vaší nejvyšší prioritou vypadat dobře a mít nejhezčí vybavení, můžete se brzy přidat ke klubu mrtvých skydiverů.

Nesnáším, když zním jako starý prďola. Lidé si myslí, že když je někdo hodně orientován na bezpečnost, že je nudný. To ale není ani trochu pravda. Můžeme si i tak užít hromadu legrace; jen potřebujeme trochu přidusit 100% důvěru, když děláme tento sport. A všichni ti, kteří se věnují tomuto sportu dlouho a jsou ještě na živu tohle pochopili; ať už o tom mluví nebo ne. Když takhle na boogie občas sedíme a sledujeme provoz, občas něvěřícně vrtíme hlavou nad směšnými věcmi, které lidé neustále dokola opakují. Některé věci dělají pořád stejně jako vloni a stejně jako před dvaceti lety. Je to jako "poselství, které nám předešlá generace nepředala". A to poselství zní: "Dávejte na sebe pozor, bude to ještě dlouhá cesta".

Při každém skoku existuje způsob, jak ukončit váš život. A nezáleží na tom, kolik máte zápisů v záznamníku seskoků. "Velký bratr" vás sleduje každou chvíli a čeká, kdy přestanete dávat pozor. Čeká až se vám přihodí věc, na kterou nebudete připraveni. To neznamená, že byste měli mít strach. To znamená, že byste každému seskoku měli věnovat stejnou pozornost. Jestli chcete být na soutěži veteránů ve swoopu, musíte se vymanit z touhy ukázat se a zůstat soustředěný na věci, na kterých doopravdy záleží.

Opravdovou identitu skydivera netvoří počet medajlí, které vyhrál, ani to, jak efektně swoopuje. Jde totiž o to, jak dlouho a jak bezpečně skáče. Jednoduše řekněme, že neexistují žádní "Skygods" ve věku pod šedesát let. Jestli chceš něco dokázat, zůstaň naživu.

Brian Germain je autorem vzdělávacího textu k pilotáži padáků The Parachute and its Pilot a také ilustrované instruktážní knihy Vertical Journey. Brian je rovněž prezidentem Big Air Sportz a organizuje kurzy pilotáže padáků po celém světě. Chcete-li o něm vědět více nebo si objednat knihu, jděte na http://www.briangermain.com/
  Komentáře (4)
RSS komentáře
 1 Přidal wiky, 09. 02. 2007 11:59
Hanko, tohle moc fajn článek…
 2 Přidal Hanka, 09. 02. 2007 12:04
jooo, to je, jako snad vsechny Brianovy clanky. A Vertical journey je moc fajn cteni - doporucuju objednat.
 3 Přidal Laky, 11. 02. 2007 09:12
Tak tehle článek je fakt dobrej. Ale kolik lidí si z něj veme něco pro sebe, to je otázka.
 4 Přidal Hanka, 12. 02. 2007 06:53
Bill Booth napsal taky skvělej článek o tom, jak je skydivery obtížné přesvědčit k tomu, aby se chovali bezpečně. Bohužel, moje angličtina na takový článek nestačí (aby ten překlad měl hlavu a patu) - příliš mnoho technických detailů a popisuje padáky z dob, kdy jsem ještě byla na houbách, takže kdyby se našel někdo, kdo by si na to troufl, najdu ten článek a ráda mu pošlu odkaz.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
< Předch.   Další >