Hledání

Přihlášení

Home arrow Články arrow Bezpečnost arrow Příčiny závad
Příčiny závad PDF Tisk E-mail
Autor: Hanka, 21. 02. 2006 (8287x shlédnuto)

MalfunctionBeezy Shaw, 5800 seskoků

Nedávno jsem diskutoval s jednou zkušenou skokankou o závadách na hlavním padáku. Chtěl bych o tom napsat krátkou zprávu. Někteří skokani si totiž myslí, že balič by měl platit přebalení záložního padáku, když měl skokan na jím zabaleném hlavním padáku závadu.

Mám v balení poměrně značné zkušenosti a věřím, že je příliš mnoho závad sváděných na to, jak byl padák zabalen. Všichni to známe; někdo přistane, řekne, že měl špatné otevření anebo závadu a hned ví “důvod”, proč tomu tak bylo. Obyčejně začne nadávat baličovi. Abychom si rozuměli, špatné balení může způsobit a také způsobuje závady. Ale já chci teď psát o tom, že i přes výbornou práci baliče, skvělou polohu těla, atd. se může padák, který se jinak otevírá velmi příjemně, čas od času otevřít ne zrovna dobře. Mám za sebou stovky a stovky seskoků se všemi možnými zpomalenými video záběry a vím, o čem mluvím. Ten samý padák, zabalený tím samým způsobem a stejným baličem, na kterém skokan během toho stejného dne už vícekrát skákal, může způsobit a také způsobuje veliké rozdíly mezi tím, co se děje v čase od doby hození výtažného padáčku do konečného otevření padáku.

Některé z tvrzení, které často (neoprávněně) slýchávám: “Balič mi nabalil závity.” Ano? Skutečně si myslíte, že váš balič vzal kontejner a párkrát ho otočil kolem dokola, než ho dal do postroje? Přátelé, padáky občas mají závity, aniž by za to mohl balič nebo poloha těla. Kontejner může škrnout o roh obalu záložního padáku a tím se dostat do rotace, nafukování vrchlíku nemusí být úplně symetrické (a to nezávisle na baličovi) a další okolnosti se prostě stávají. Správné balení a pozice těla SNIŽUJÍ výskyt závitů, ale nemohou je vyloučit. V angličtině se tomu říká SHIT HAPPENS!

Další typy závad, které bývají často chybně “vysvětleny”, jsou závady šňůra přes vrchlík, prasečí očka, tvrdá otevření, obzvláště pomalá otevření a poničení vrchlíku během otevírání, jako jeho popálení a roztržení látky nebo švů. Zase, nepochopte mne špatně. Balení, poloha těla, stáří padáku, typ a stav padáku mohou způsobit a způsobují tyto problémy, ale tyto faktory nevysvětlují příčinu závady v úplně každém případě. Kdybyste mohli vidět, jak rozdílně mohou vypadat otevírání ve zpomalených video záběrech, tak byste pochopili, jak náhodně a divoce dokonce i perfektní “normální” otevírání vypadá.

Takže, jaké si z toho vezmeme ponaučení? Balte pečlivě, otevírejte ve stabilní poloze, zvolte si vybavení, které vám dá nejlepší šanci na dobré otevření, věnujte svému vybavení patřičnou péči, ale buďte velmi opatrní ve “vysvětlování” ostatním “proč” jste měli problematické nebo nepohodlné otevírání; a buďte prosím obzvláště opatrní na vyvozování chybných závěrů a shazování viny na někoho jiného co se týče problematiky otevírání.
  Napište první komentář
RSS komentáře

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
< Předch.   Další >