Hledání

Přihlášení

Home arrow Články arrow Bezpečnost arrow Základy bezpečnosti v bigways
Základy bezpečnosti v bigways PDF Tisk E-mail
Autor: Jan Kollmann, 29. 06. 2014 (8607x shlédnuto)
rekordfrontV návaznosti na projekt Bigways CZ sepsal Honza Kollmann pár základních pravidel pro bezpečnost ve větších sestavách. Ačkoliv většinu z nich všichni známe, není na škodu si je občas připomenout, případně se zamyslet nad sebou, zda v sobě opravdu vždy najdeme dostatek sebedisciplíny k jejich důslednému dodržování.

 

1. Výskok – správný výskok je velmi důležitý pro úspěch a bezpečnost, vyskakuj vždy v dohodnutém pořadí a dohodnutým způsobem (pokud chceš dělat kraviny, běž si skákat fun jumpy a zapomeň na bigways).

2. Přiblížení k sestavě – představ si tribunu na stadionu a jako když sestupuješ ve svém sektoru se shora dolů až ke hřišti. Brzdi včas, ať neatakuješ sestavu a nebo nepodpadneš.

3. Zapojení – GRIP není zábradlí o které se zachráníš. Než chytneš grip, musíš být na své pozici, vydechni, chyť grip a pokračuj v letu – jsi už součást formace (zapojením do sestavy práce nekončí). Pokud chytneš grip a nejsi na stejném levelu jako formace, případně padáš rychleji či pomaleji, velmi pravděpodobně formaci „rozstřelíš“ nebo způsobíš black hole.

4. Pokud podpadneš a nejsi schopen se zapojit do sestavy do 2000m AGL, trackuj od sestavy až do dohodnuté výšky otevření. Toto pravidlo neplatí v případě, že se sestava rozchází ve více vlnách s různou výškou otevření. V takovém případě otevírej ve stejné výšce, v které otevírá vlna s nejnižší výškou otevření. Každopádně bojuj o své místo v sestavě až do zmíněné výšky 2000m.

5. Pokud podpadneš a suduješ – nikdy nesmíš sudovat pod sestavou, odleť stranou, buď bokem k sestavě a suduj, level sestavy kontroluj pohledem stranou, nikoli zvedáním hlavy a koukáním nahoru.

6. Rozchod – pokud sestava dosáhne výšky rozchodu, všichni trackují od sestavy dle dohodnutého plánu rozchodu, i kdyby chyběl už jen jeden grip ve 100členné sestavě. Bezpečnost má vždy přednost před zkompletováním sestavy.

7.  Trackuj jako o život – o život totiž taky jde!

8. Otvírej vždy v dohodnuté výšce – tj. ani výše, ani níže.

9. Otevření padáku – už při otvírání kontroluj prostor okolo sebe, v případě, že jsi blízko jiného kamaráda, snaž se vyhnout kolizi řízením za zadní popruhy.

10. Nedělej ostré manévry – max. 90 stupňové zatáčky, chovej se předvídatelně, dodržuj prostor pro utrácení výšky, směr přiblížení a přistávej vždy podle směru šipky, když není šipka, podle prvního (ostatních). Věnuj se plně řízení padáku a vyvaruj se věcí, které odvádějí pozornost od řízení (obsluha kamery, botičky, slider atd…).
  Napište první komentář
RSS komentáře

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
Další >