Hledání

Přihlášení

Home arrow Články arrow Kamera arrow Tak Ty chceš být kameraman?
Tak Ty chceš být kameraman? PDF Tisk E-mail
Autor: Hanka, 01. 05. 2006 (9377x shlédnuto)

KameramanRobbie Culver, 3. 9. 2000

Skáčou každý víkend - můžeš je vidět skákat se studenty, s týmy, filmovat freefly. A teď jsi se rozhodl se k nim přidat. Takže chceš být také kameraman, ano? Zde nabízím pár věcí, které bys měl zvážit před nákupem své první kamery.

Tento článek si klade za cíl seznámit tě stručně s věcmi, které je třeba zvážit, když chceš skákat kameru. Jde skutečně jen o úvod, nikoliv o vyčerpávající stať. Snad ti pomůže si vybrat mezi různými možnostmi a srovnat je se záměrem skákat kamery. Fotoaparáty, kameramanské přilby a techniky nejsou v tomto článku obsaženy.

Skákat s kamerou je zábava, je to také skydiving - ale kamera může tvůj koníček přeměnit ve finančně náročnou a frustrující záležitost, která hodně rychle (dokonce rychleji než před skákáním s kamerou) odčerpává peníze vyhrazené na skákání. Jakpak to? Nečekáš, že budeš platit za své seskoky, když už skáčeš s kamerou?

Pravda je taková, že budeš muset - minimálně prvních 50 - 100 seskoků, dokud se tvé dovednosti s kamerou a příslušejícím vybavením (nikoliv schopnosti ve volném pádu jako takovém!) nedostanou na úroveň, při které bude někomu stát za to, aby ti letenku zaplatil. Tento fakt je dalším důvodem proto, abys opravdu zvážil, jestli pořízení kameramanské výbavy není jen vyhozením peněz z důvodu tvé nedostatečné zkušenosti.

Nejprve je třeba si rozhodnout (tak jako při jakékoliv jiné koupi), co vlastně chceš natáčet. S jednou kamerou si můžeš vystačit na tandemy, AFF, 4-way a freefly, ale pokud nevíš, který model si pořídit, můžeš skončit s koupí něčeho, co nebude tak zcela splňovat tvá očekávání.

Ujasni si následující - chceš vydělávat peníze nebo prostě ochutit tvé skoky o kameru pro zábavu? Je velký rozdíl mezi těmito záměry a ačkoliv jeden nevylučuje druhý, když je podceníš, můžeš zjistit, žes nekoupil to, co bys zrovna potřeboval.

Jestli je to jen trochu možné, zeptej se zkušenějších! Zajdi za kameramany a zeptej se jich, co si o tom myslí. Zeptej se, proč a kdy začali skákat kamery a jaké vybavení koupili. Zeptej se jich, co se naučili, co zažili - každý zkušený kameraman má jistě co vyprávět. Možná, že po rozmluvě s nimi přehodnotíš celý svůj záměr skákat kamery - a to je účel. Nečekej ale, že za nimi zajdeš v sobotu odpoledne a oni všeho nechají, aby ti poradili - zkus brát ohled na jejich pracovní vytíženost.

Pokud máš v předchozích otázkách jasno, je čas jít nakupovat. V dnešní době je na trhu velký výběr a můžeš z něj být poněkud zmaten - kam jít, komu věřit a komu ne? Budeš nakupovat objednávkou přes Internet nebo v kamenném obchodě? Jak to bude se zárukou? Potřebuješ náhradní baterku? A co širokoúhlý konvertor? Jaký typ? V tomhle všem by bylo opravdu lepší se zeptat zkušeného kameramana.

02Osobně radím každému novému nadšenci do kamery, aby skutečně pečlivě zvážil svůj úmysl koupit tu kterou kameru. Jestliže chceš natáčet freefly a udělat nějaká skvělá videa v head-downu, velká tříčipová kamera asi nebude to pravé, co hledáš. Ale samozřejmě, že pokud chceš čelit výzvě natočit absolutně nejlepší video a zařadit se mezi fotografy přispívající na první stránky “Top Dog”, tak budeš muset najít tu nejlepší, největší a nejtěžší;) kameru na trhu.

Na druhou stranu, pokud chceš prostě natáčet video pro zábavu, při fun jumpech, pak by ti měla stačit obyčejná kamera s širokoúhlým konvertorem (0,42x až 0,45x). Velmi populární se stala většina modelů z řady Sony PC. Pro freefly jsou tak akorát, nabízí pěkný vzhled, kvalitní záběry, přiměřenou cenu - to vše v poměrně malé “krabičce” se snadným ovládáním.

Mimo to je v nabídce celá škála možností, výrobců, modelů a velikostí. Sony a JVC dělají modely velikosti malé knížky, Mini-DV je teď nejrozšířenější velikost kamery na skákání. Pokud chceš kamerou vydělávat, například k tandemům, zeptej se na příslušné dropzóně, co od tebe očekávají. Získáš alespoň i určitou představu o tom, jakou bys měl mít zkušenost.

Pokud koupíš analogovou kameru, dokonce Digital-8, bude nejspíš problém ji později prodat a jistě z ní nezískáš čisté a ostré záběry, na jaké jsi zvyklý se dívat z Mini-DV. Analogové kamery také nejsou tak malé a lehké jako Mini-DV.

Když se rozhodneš pro Mini-DV, zajímavé modely obvykle nabízí JVC a Sony. Jsou samozřejmě i jiní výrobci, ale jejich nabídky nejsou tak zajímavé, jako Sony a JVC. Nejsou ani tak moc populární - a ačkoliv být populární neznamená moc, znamená to aspoň tolik, že ostatní mají podobné vybavení, mají s ním určité zkušenosti a vědí, co funguje dobře a co špatně, když tu kterou kameru používají.

O obou výrobcích lze najít rozsáhlé diskuse na Internetu ve fórech ke kamerám, takže lze v tomto ohledu Internet považovat za zdroj informací. Osobně preferuji Sony, ale to je pouze MŮJ názor.

Sony je bezesporu nejpopulárnějším výrobcem kamer používaných v parašutismu. Vyrábí vysoce kvalitní vybavení, které je malé a lehké, s množstvím funkcí - z nichž některé jsou užitečné a jiné ne. Zkrátka má Sony dobrou pověst a jeho výrobky jsou hojně využívány - takže pro tebe bude pravděpodobně i jednodušší se s kamerou naučit pracovat.

Nové modely se objevují skoro denně. V roce 1996, když jsem si pořídil Sony Pc-7, byla to zcela nová a zásadní odchylka od klasického designu kamer, které tehdy byly k dispozici a stála na počátku nových řad miniaturních kamer jak od Sony, tak od JVC. Některé z těchto modelů se od sebe ve tvarech a funkcích liší jen velmi málo a je jich příliš mnoho na to, abych tu o nich teď rozsáhle diskutoval.

JVC je docela populární, ale některé modely nemají fire-wire (pro dobré digitální kopie) a nenabízí tu samou kvalitu záběru jako Sony.

Ceny Mini-DV kamer prudce klesly. Moje první Sony VX-700 stála přes 2000 dolarů a později PC-7 skoro to samé. Dnes se mnoho modelů PC řady Sony prodává na ulici za méně než 1000 dolarů. Viděl jsem reklamu na některé JVC modelu za 750 dolarů.

Jakmile zúžíš výběr na nějaký konkrétní typ (nebo pár typů) je čas se rozhodnout, kam jít nakupovat. Vždy preferuji zajít do kamenného obchodu a promluvit si tam s některým z prodejců. Nechám je, aby mi ukázali modely, o které se zajímám a řeknu jim, že mám vážný zájem je koupit, ať udělají cenovou nabídku. Také jim řeknu, že zvažuji nákup přes Internet.

03V mnoha případech totiž obchodník není schopen srovnat cenu s cenou v e-shopu. Na druhou stranu, každý nákup přes Internet má svá rizika - která většinou převáží výhodu z o něco levnějšího nákupu přes Internet. Většina katalogových firem a internetových prodejců má vysoké poplatky za vrácení peněz - dokonce i když je to jejich chyba a zboží vykazovalo vadu, když jsi jej obdržel.

Někteří se ti pokusí prodat zvlášť příslušenství, které výrobce považuje za součást výrobku - včetně například baterií! Vím o jednom obchodníkovi v New Jersey, který mi poslal prázdnou krabici - a účtoval si za ni peníze. Když jsem mu zavolal, abych přednesl stížnost, tak mi řekl, že mi naúčtuje storno poplatek, přestože vracím prázdnou krabici. Vskutku odpovídající péče o zákazníka.

Každopádně až budeš kupovat kameru, ujisti se, že je k ní přibaleno všechno odpovídající příslušenství. Vyžaduje to návštěvu webové stránky výrobce, ale tato snaha ti ušetří pozdější nepříjemnosti, pokud by něco důležitého chybělo.

Většina kamer neobsahuje širokoúhlý konvertor nebo předsádku, která může být nutná pro jeho namontování. Ujisti se, že víš, co potřebuješ a co budeš kupovat samostatně.

Osobně si vždy koupím jednu baterii navíc a pokud už nějaký nemám tak ještě širokoúhlý objektiv a případně předsádku.

Jakmile koupíš kameru, doporučuji ještě jeden krok před nákupem helmy - přečíst si pořádně manuál. Kromě toho, že je to nejlepší způsob jak zjistit, které tlačítko k čemu slouží, je to současně jediné místo, kde zjistíš, co znamenají všechny ty indikátory a ikonky.

Takové znalosti ti pomohou ve chvíli, když budeš ve výsadce se západem slunce a budeš chtít natočit ty nejlepší záběry roku;) Abys nebyl překvapen, až tvá kamera začne najednou ukazovat podivné symboly a vydávat podezřelé zvuky a ty nebudeš tušit proč.

Dalším krokem je nákup kameramanské přilby - ale to je na další (dlouhé) povídání. Pamatuj - byl to hlavně tvůj nápad! Ty chceš být kameraman, ačkoliv jsem tě varoval...


  Napište první komentář
RSS komentáře

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
< Předch.   Další >