Hledání

Přihlášení

Home arrow Články arrow Zajímavosti arrow Mistrovství republiky v uměleckých disciplínách, k smíchu nebo k pláči?
Mistrovství republiky v uměleckých disciplínách, k smíchu nebo k pláči? PDF Tisk E-mail
Autor: Rosina Kašičková, 27. 08. 2008 (9446x shlédnuto)

MČR 2008Benešov, 20/08/08 0900

Vzlétám z Benešovského letiště za mojí drahou polovičkou freestylového týmu. Počasí zde není vyloženě skákací, mraky v necelých 300 m, chvílemi prší ... radar však zobrazuje pás srážek jako proletitelnou čáru, za kterou už by to skákací být mohlo! Asi po půl hodině letu se před námi začíná pomalu a neuvěřitelně objevovat modrá (částečně ;) obloha. Poslední odpoledne před přesunem na místo činu trávíme pár tréninkovými skoky na prostějovské dropzoně - kdo by nevyužil lákavé ceny letenky za pouhopouhých 450 Kč! Navíc Monča musí ještě ráno do práce a tak každá minuta do sunsetu, která by nám prodlužovala cestu do 4000 m je pro nás drahá, Prostějov je pro dnešek jasná volba.

Prostějov, 20/08/08 1200

Vystupujeme z letadélka a první co slyším, je hlášení: 15 minut do startu číslo 1! Chci si dát ještě v klidu kávičku a počkat na Monču, a tak nikam nespěchám. 2 minuty před boardingem ale zjišťuji, že musím zachránit nepřítomnost jednoho tandemového kameramana a tak stejně běžím i do tohoto startu, vydělat na pár freestylových skůčků, proč ne ... Po přistání už se shledávám s Mončou a jdeme trénovat!

MČR 2008

Tleskám Monče v headdownu nad Prostějovem jako znamení na přechod do další figurky ;)

Navečer už se pomalu přesouváme do Kunovic, po sunsetu vyrážíme tentokráte už bohužel po zemi, následkem čehož cestu zdržují různé objížďky a pár překážek silničního provozu. Po desáté přijíždíme na dropzonu, mám pěkný hlad, bohužel ale na vaření už je tu pozdě a tak jsem donucena dát si jedno z tzv. divných jídel, aneb hospodských pochoutek a la utopenci, hermelín ... Jdeme se ubytovat a po pár minutách už načerpáváme místní atmosféru se zavřenýma očima v horizontální poloze.

Kunovice, 21/08/08 0700

Ráno rozhrnuji záclonu a vidím modrou oblohu! Můžu se ještě pár minut převalovat v posteli a pak hurá nahoru! Využíváme s Mončou tréninkového dne už od rána a ještě dopilováváme poslední detaily naší volné sestavy. Překvapuje nás, že převážná většina týmů přijíždí až na poslední chvíli, bez zájmu vyzkoušet si letoun, ze kterého budou probíhat soutěžní seskoky. Provoz je pohodový, atmosféra také a tak vesele poskakujeme až do večera!

OK-SAS

Škoda, že nemůžeme i na mistrovství skákat z naší oblíbené kolínské OK-SAS, každé dveře a stupačka jsou přeci jen trochu jiné ... Během tréninkového dne se seznamujeme se zdejšími specialitami!
(Já osobně jsem se s místní L-410 seznámila až příliš dokonale v průběhu 2.a 3. kola soutěžních seskoků, kdy se mi při pomalé vysazovací rychlosti podařil při headdownovém výskoku kontakt hlavy a podvozku, přičemž jsem si na památku odnesla na svém postroji i kus laku od letadla ... díky za přilbu, bez níž je dost možné, že by tento článek nemusel vzniknout ;()

Kunovice, 21/08/08 1925 ... aneb 5 minut před uzavřením přihlášek závodníků

Pro otevření mistrovství republiky v uměleckých disciplínách není dostatečný počet týmu! Přesněji řečeno, počet přihlášených týmů v disciplíně Freefly: 0, počet přihlášených týmů v disciplíně Freestyle: 2 (OLYMP F AIR FREESTYLE, SKYDIVE.CZ). Jako poslední šanci o záchranu alespoň disciplíny freestyle, vytváříme s Mončou reverse tým F AIR OLYMP FREESTYLE, neboli přenechávám Monče roli freestylera a sama přebírám úlohu kameramanky. Tým SKYSERVICE na poslední chvíli odpovídá na telefon pořadatelů a potvrzuje svůj zítřejší příjezd (po telefonu). Ředitel soutěže svolává freestylové týmy a oznamuje nám, že máme hlasovat, zda přijmeme nepřítomný tým do soutěže, a nebo vyřadíme. Zajímavé, říkám si při vzpomínce na mistrovství v Příbrami, kdy tým Andrejky a Pavla Skotáka z Prostějova (který získal v konečném bodování nejvyšší počet bodů) byl právě Martičkou Rydlovou z týmu SKYSERVICE takto vyřazen, se slovy, že pravidla jsou jasná a kdo chce závodit musí se dostat na místo konání včas a dodržovat pravidla soutěže! Po společné dohodě mezi kapitány třech přihlášených týmů, rozhodujeme pro přijmutí SKYSERVICE do soutěže, přestože jistá myšlenka na odplatu za Andrejku s Pavlem Skotákem, kteří přišli tímto způsobem o svojí zaslouženou zlatou medaili před pár lety tu je ... nás by ale takové vítězství netěšilo a tak si jen říkáme, že to je opravdu zajímavá souhra náhod, kterou nám osud připravil! Přesto tu začíná být dusná atmosféra ...

Pár minut poté zjišťujeme, že výška seskoků pro disciplínu freestyle (pracovní čas 45 vteřin, průměrnou rychlost máme okolo 250 km/h) je určena na 3200 m. Brali jsme to jako překlep, jenže organizátoři to zřejmě myslí vážně. Přesvědčujeme je o tom, že vypínat Cypres pro splnění pracovního času asi nebude to pravé. Po dlouhém přemlouvání se tu nakonec jeví jisté řešení.

MČR 2008

Avšak ať už je tu atmosféra hustá sebevíc, při carvování člověk stejně zapomene na všechny starosti! ;)

Kunovice, 22/08/08 0800

Ráno už jsou přítomné freestylové týmy celkem čtyři, a tak s Mončou náš reverse F AIR OLYMP FREESTYLE team rušíme a jdeme se připravit na soutěžní seskoky. Přestože tu stále není naše rozhodčí, dovídáme se těsně před seskoky další novinky. Povinné sestavy, o kterých není v propozicích české soutěže ani zmínka se najednou musí skákat (přestože, když jsme se Marty ptaly, podle jakých pravidel se bude skákat, řekla nám, že si na místě odhlasujeme, že se povinné sestavy, které jsou definovány FAI skákat nebudou a tak jsme je při tréninku záměrně vynechaly!) Motto na plakátu o MR v uměleckých disciplínách „Jaký si to uděláme, takový to budeme mít" zřejmě neplatí tak úplně v množném čísle. Přestože tým Skyservice je jediný, který povinné sestavy skákat najednou chce, skákat je musí i ostatní! Tým SKYDIVE.CZ, který se nakonec zdržel hlasování o tom, co vlastně budeme skákat, řeší tento problém tím, že po čtvrtém kole odstupuje ze soutěže. My s Mončou se alespoň pokoušíme cosi skočit. Přestože je to náš první pokus o tuto sestavu, nekončí úplně katastrofálně, bodová ztráta z tohoto kola je ale značná (polovina z našeho průměru)! Na moje argumenty ohledně pravidel FAI, které předepisují pro hodnocení povinných sestav minimálně 5 rozhodčích se mi dostává odpovědi, že naše rozhodčí bude Martičky kamarádka z Rakouska, která to zcela jistě ohodnotit zvládne sama, a že máme být vůbec rádi, že mistrovství bude a že to tak pěkně zařídili!

MČR 2008

Náš tým OLYMP F AIR FREESTYLE, na zemi i ve vzduchu fair play ;)

Mezitím, co se vesele promítají videa RW-4, naše freestylová videjka nejsou zatím k dispozici pro veřejnost, protože naše rozhodčí stále ještě nepřijela. Naštestí po našem odjezdu z letiště poté co jsme doskákali, se dovídáme, že už přijela ... Vracíme se tedy ještě zpátky na dropzonu a zde potkáváme naši rozhodčí. Vypadá sympaticky, ihned se s námi dává do řeči a komentuje naše seskoky. Po chvíli už je vyvěšené i naše hodnocení. Na to jak stresující den máme za sebou, dokáže výsledková listina ještě přeci jen vyloudit úsměv na mé tváři! Takové hodnocení bychom opravdu nečekali! Kolem 6 bodů na seskok, je pro náš tým opravdu skvělé překvapení! Na to, že spolu trénujeme měsíc a půl opravdu velmi milé překvapení!

SKYSERVICE „překvapivě" vítězí, je jasné že stovky společných seskoků a hodiny v tunelu se musí někde projevit, uznávám, že záběry tohoto týmu jsou pro oko skydivera zajímavé! OLYMP F AIR FREESTYLE, neboli já a Monča za vedoucím týmem pokulháváme v průměru ani ne o bod na kolo (kromě toho povinného ;), SKYDIVE.CZ uvažuje díky ještě menší seskákanosti o přejmenování týmu na TEČKA V DÁLI ...

Na další den nám už zbývají poslední dva soutěžní seskoky. Snažíme se ještě vydat ze sebe to nejlepší a poté, co splníme své soutěžní povinnosti, jdeme si rychle zabalit a chystáme se na dlouho plánované funjumpy! Počasí se ale zhoršuje, tak po dvou kolech volíme raději pozemní program a jdeme se převléci ze skákacího a připravit na vyhlášení.

Asi největším překvapením pro všechny je „drobné" zaváhání organizátorů: žádné stupně vítězů, žádné diplomy, žádné medaile! A tak si jdeme stoupnout na loučku před chatičkami, potřeseme si několikrát navzájem rukou a převezmeme své igelitky s pár reklamními dárky od sponzorů soutěže ...

MČR 2008

Obecenstvo sleduje oficiální vyhlášení mistrovství republiky v parašutismu. Povšimněte si obzvlášť s jakým zájmem paní na obrázku pozvedla oči od pletení při slavnostním ceremoniálu vyhlášení vítězů!

MČR 2008

Umělecké foto ze závěrečného rautu. Momentálně se všichni přesunuli dovnitř hospody a rozebírají, proč nejsou medaile a v sýrové roládě je máslo ;)

Jestli vám tento příběh připadá k smíchu nebo k pláči ponechám na vás ... Stejně tak nechám na vás abyste si sami udělali názor na články na keepfalling.cz, kde už dnes najdete historky o tom, jak se náš tým pokusil vyřadit SKYSERVICE ze soutěže ... jestli má cenu v tomto duchu v závodění pokračovat ... a nebo třeba, proč tým který má naskákáno několikanásobně více než ostatní má potřebu si nadiktovat vlastní pravidla těsně před zahájením soutěže?

Pravda, také jsem čekala, že můj článek o mistrovství, na které se navíc už dlouho těším, bude veselejší, stejně jako jeho samotný průběh, ale takový je holt život ... ;) Jeden hořký víkend na letišti nezmění můj postoj k mojí nejoblíbenější disciplíně a už teď se těším na další trénování!

Na závěr chci poděkovat mojí milé kameramance Monice Jeitnerové (bez níž by můj freestyle nikdo neviděl), za skvělé víkendy co jsme spolu strávili ve vzduchu i na zemi, no a všem milým a upřímným lidem, kteří nás podporovali na letišti i mimo ně!

No a samozřejmě velký dík všem našim sponzorům, bez kterých bysme se nikdy nedostaly, tam kde dnes jsme! DÍKY

loga sponzorů
  Komentáře (10)
RSS komentáře
 1 Přidal Hanka website, 27. 08. 2008 11:01
Tak tohle je uz treti clanek, ktery o MCR ctu a musim rici, ze ty od Gejzy a predevsim od NZK (kterej jsem prelouskala uz asi desetkrat a je fakt nedostiznej) ve mne zanechaly pocit litosti, ze jsem do Kunovic nejela.  
Rosino, mozna mas i v leccems pravdu, ale neni trochu skoda na takovych zavodech hledat jenom chyby (viz fotka z "rautu" a prazdnych stolu kde by zrejme mely aplaudovat davy divaku). Z fotek brisnich tanecnic a vypraveni umistenych na jinem serveru to vypada, ze zabava nevazla tak, jak vypovida tento clanek. 
Neni to skoda? Co takhle sem hodit spis nejaka pekna videa, co jste s Moncou natocily, aby se i oko tech, co neprijeli, mohlo potesit;)
 2 Přidal Marta, 27. 08. 2008 15:06
úúúúú, to jsme se zas o sobě dozvěděla věci :zzz  
jak se říká, jiný kraj, jiný mrav. no a aby i ti z Rosinova měli šanci si udělat svůj úsudek, zdržím se dojmů a přidám jen fakta: 
1) Johanna Horn je především mezinárodní rozhodčí Artistic Events, která v posledních letech pravidelně hodnotí freestyle na světových závodech  
2) kdybych nepřemlouvala koho se dalo (rozhodčí, organizátory a nakonec i závodníky) MČR ve freestyle by se letos vůbec nekonalo - (Gejzo a Juro dík :-) 
3) do Kunovic jsme dorazili ve čtvrek později, nicméně jsme se ještě před ukončením registrace telefonicky nahlásili, registraci za nás provedl ve čtvrtek Gejza  
4) Andrejka a Pavel Skoták byli před 2 lety "vyřazeni" ze soutěže na základě hlasování všech týmů Artistic Events (FF i FS - tehy celkem 8 týmů)- nikoli z mé libovůle, navíc situace byla poněkud odlišná (mimo jiné tehdy přijeli až v sobotu, kdy v pátek už byla část soutěže odskákaná), ale to není předmětem dnešního tématu 
5) a nakonec k "povinným sestavám" - s Rosinou jsem na toto téma komunikovala před závodama jen jednou, a to tak, že na její dotaz jsem jí mailem odpověděla, že skákat se bude dle pravidel FAI, výslovně pak že 2. a 5. kolo bude povinná (mail na požádání komukoli ráda přepošlu) 
6) Rosina se osobně přihlásila na letošní Mistrovství světa, na které dle své vlastní prezentace povinné sestavy trénovala  
 
Doufám jen, že Rosiny článek neodradil nikoho, kdo by s freestyle rád začal, byla by to škoda. Osobně zde prohlašuji, že lidi nežeru (teda jenom když jsou orosený) a ráda na požádání poskytnu rady do začátku :-)  
Kunovickým dík za závody, my jsme si je rozhodně užili! 
Marta
 3 Přidal hors, 27. 08. 2008 18:02
To Marta: divim se, ze te"stribrna medailistka" krome kydani spiny jeste nenechala projit antidopingovou kontrolou. 
Nacurala bys buhvi co, a Rosina pak mohla predvadet svuj povestny sarm pri opakovani zaverecneho ceremonialu :grin  
Jinak jeste jednou gratuluju.
 4 Přidal rosi.kas, 27. 08. 2008 20:27
To Marta: Čekala jsem na Tvou obhajobu a premyslela, cim bys tomu mohla dat jeste korunu! 
 
Hlasovani vsech tymu v artistickych disciplinach...vzpominam si na hlasovani 4 FS tymu, z cehoz jeden tym Mark s Honzou, ktery jsi sama zridila, aby vubec mistrovstvi bylo, prestoze s Andrejkou bysme byly v pohode 4, nemluve o tom, ze Svobodaci dorazili take pozdeji, ti ale zrejme neohrozovali tvou uroven, tak byli dobri do poctu.  
 
O povinnych sestavach (spise pro ostatni, protoze to vi Marta velmi dobre sama), telefonicka dohoda s Evou na nas spolecny dotaz byla, ze bys to radsi neskakala a kdyz nam to nebude vadit, odhlasovaly bysme si na miste volne sestavy. Co se tyce me predbezne prihlasky na mistrovstvi sveta, ktera ztroskotala kvuli kameramanovi (ne Monce), to nema nic spolecneho s tim, jaka byla domluva pravidel mezi nami.  
 
Jak uz jsem jednou rekla, at si kazdy udela nazor sam. Ja osobne mam sama za sebe uplne ciste svedomi, protoze vse, co jsem ve svych projevech prezentovala je pravda. Můj článek je pokusem uvést fakta na pravou míru (a mimojiné snaha pozvednout uroven soutezi pro dalsi roky na jinou uroven), to je taky jediným důvodem, proč reaguji i na Tvůj překrucující komentář. Tímhle příspěvkem už ale končím, kdo byl přítomen ví, kdo nebyl at veri, cemu uzna za vhodne. Více času už tomuto sporu nehodlám věnovat. Pomluv a lží je všude spousta, přesto možná trochu optimisticky stále věřím, že pravda nakonec zvítězí a nějaká spravedlnost existuje. Jestli se projeví za den nebo za pár let, to je otázkou. Já můžu žít ale s klidným svědomím, že já jsem nikomu neublížila a hrála fair play. 
 
To Hors: Ty si klidne spokojene var svoje jedovate poznamky na svem "tandemovem hrnci", me to opravdu nevzrusuje! Nadavat a byt zly, to umi kazdy ;)
 5 Přidal mandy, 28. 08. 2008 07:54
Fakt pěkná loga na konci článku ...
 6 Přidal stefoun, 28. 08. 2008 13:09
Než se Rosina pustí do dalšího článku, doporučoval bych jí přečíst si, jak se o soutěžích a mítincích referuje ve světě, třeba na Dropzone.com. Na kontroverzní situace člověk narazí všude a na soutěžích zejména, nedá se ale o nich psát jako by soutěže o ničem jiném nebyly. Tohleto není informativní záležitost pro někoho, kdo se chce něco smysluplného o průběhu vlastního mistrovství dozvědět, ale typicky "po česku" emotivní text, kterých je u nás plný net. Osobní problémy se řeší jinak. V případně pochybností se podávají protesty během soutěže, aspoň to tak chodí jinde, ve skydivingu předpokládám tomu není jinak. Navíc pokud někdo píše článek s tím, že si počká, co ta druhá na svoji obhajobu napíše, tak to mi tuplem přijde trochu mimo... Je to legrační kolik rivality se vleze na malý český píseček. Blue skies všem skokanům. :)
 7 Přidal Ondra, 28. 08. 2008 14:54
Rosino, máš pravdu, nadávat a být zlý umí každý. O tom si mě přesvědčila. Ve svém článku si poplivala všechny a všechno. Tedy kromě sebe! Myslím, že by neškodilo trochu více tolerance, respektu a méně sebestřednosti. Možná časem pochopíš, protože nyní si to evidentně nemyslíš "...(bez níž by můj freestyle nikdo neviděl)...", že Freestyle a Artistic events obecně jsou týmové disciplíny. Přeji ti, aby vám to s Monikou vydrželo, protože takovou smůlu na kameru, jakou máš, to je neuvěřitelné (neúčast na MČR 2007 - výpadek kamery, neúčast na MS 2008! - výpadek kamery). To ustojí jen vnitřně silný jedinec, který ten sport miluje. Tolik nepochopení se kterým si se musela potkat, když si obvolávala republiku a sháněla kameramana ... 
Trochu mě zklamalo jak pohrdavě se vyjadřuješ o stovkách seskoků teamu SKYSERVICE. To by měl milovník disciplíny spíše ocenit. Mrzí mě, že tě sponzoři tak zanedbávají a ty nemůžeš trénovat. Nakouknu do tvého záznamníku a hle letos máš víc seskoků než já a absolutně dokonce více než Marta. Stydím se, musím přidat. Vůbec zajímavé čtení tvůj záznamník seskoků tolik neschopnosti se kterou se kolem sebe musíš potýkat ... 
Martičky "kamarádka z Rakouska" je mezinárodní rozhodčí FAI s platnou licencí pro category A events pro disciplíny Artistic events a Canopy piloting. Rozhodovala na dvou Mistrovstvích světa. Šmudla! V ČR není žádný mezinárodní rozhodčí ani pro FS (rw-čka). Závody, které líčíš jako "Rydl cup", bylo MČR s nominovaným ředitelem závodu a hlavním rozhodčím, a Marta to nebyla. Neměla tudíž žádné rozhodovací pravomoci jak se snažíš čtenářům podsouvat. 
A ta dva roky stará historka ... Svoboďákům chyběla půlka teamu (porucha na dálnici) v pátek ráno při zahájení soutěžních seskoků. Byli přihlášeni a závodníci hlasovali pro to, aby mohli závodit. Začali ten samý den se zpožděním. Team For Furi nebyl do soutěže přihlášen a dorazil až v sobotu, tj. v době kdy již byla odskákána polovina soutěže. O nikoliv vyřazení, ale dodatečném připuštění, do již běžící soutěže, opět nerozhodovala Marta (nebyl to "Rydl cup"), ale MČR. Přesto, že Andrejka mohla cítit hořkost (o den opožděný příjezd bez odůvodněné příčiny nebyla až tak její vina) příští rok se závodů (v Mostě)zúčastnila. Letos nezávodila kvůli těhotenství. 
Že se závodů v Kunovicích zúčastnili také RW týmy ve dvou kategoriích se do tvého článku nevešlo. Stejně jako, že někdo musel vynaložit úsilí a celé to zorganizovat. Já zapomněl, je to o tobě! Organizátoři nedodali stupně vítězů, diplomy a medaile a basta!  
A závěrem taky trochy reklamy abych se ti revašoval za ten keepfalling. Na zdejším webu (4000.cz), který se stává tvou výkladní skříní, jsou mimo jiné velmi dobré články (tedy ne od tebe)o aerodynamice a mechanice letu. Nic lepšího jsem v češtině nečetl, klobouk dolů. Přečti si je. Možná najdeš vysvětlení proč i při přistání proti 7m/s větru běžíš tak rychle až ti lítají paty k temenu hlavy. Ale tobě se rychlé nohy hodí, když na 2min "call" zachraňuješ ty kolem "tandemových hrnců", kterým se nedostavil kameraman. Vokurky! 
 
PS: nenašel by se někdo z Moravy, kdo měl přístup k pondělnímu Blesku [já vím :-)] a byl by ochoten naskenovat a mailnout. Vyšla tam malá reportáž, ale jen v regionální mutaci.
 8 Přidal Ondra, 29. 08. 2008 18:11
...a něco pro oko těch co nepřijeli ... video on Youtube 
 
PS: Rosina to není, kdyby to nešlo poznat
 9 Přidal Eva website, 31. 08. 2008 18:20
Woow, skvela propagace, akorat mam pocit, ze v tomhle stylu Vam to zacina spis skodit nez naopak, to same o sponzorech. 
Rosi, myslim, ze bys posouzeni vykonu ostatnich teamum mela nechat spis na nich, nerada si ctu sve jmeno a jmeno naseho teamu v tvych hlaskach, je to trapne. 
Mely byste v ramci teamu jet nekam na rekreaci a naucit se tam sebekritiky, soudnosti,toleranci a slusneho chovani, pac pomlouvat vsechny kolem a vyzdvihovat svoji genialitu na ukor ostatnich teamu neni moc sportovni. 
Divila bych se, kdyby druha soucast teamu Monika souhlasila s nesmysly,ktere jsou tu napsane,stale jeste ji povazuji za rozumneho cloveka a lituju ji, ze se stala soucasti tohoto hnusu.
 10 Přidal Ruda Herák, 31. 08. 2008 22:03
Proč mnozí zapomínají na to,o čem vlastně by měl být parašutismus,o vyjímečném sportu a partě bláznivých lidí.Nechápu řešení těchto problémů v diskusích.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
< Předch.   Další >