Hledání

Přihlášení

Home arrow Články arrow Technika arrow Létání s wingsuit – základy aerodynamiky
Létání s wingsuit – základy aerodynamiky PDF Tisk E-mail
Autor: Hanka, 19. 02. 2006 (30518x shlédnuto)
birdman01.jpgLétá wingsuit nebo je to jen aerodynamický odpor, který snižuje pádovou rychlost? Je to tak, že wingsuit skutečně létá, ačkoliv využitelná plocha nestačí k vytvoření dostatečně nízké pádové rychlosti a ploché dráhy letu. Ale jedinou silou, která pohání wingsuit vzduchem, je gravitace. Wingsuit se snaží přeměnit vertikální volný pád způsobený gravitací k co největšímu horizontálnímu letu. Ten samý princip funguje pro větroně, závěsné kluzáky a dokonce i padáky typu křídlo, které tady všichni známe. Wingsuit létá, protože má profil křídla, stejně jako křídlo letadla, padák typu křídlo nebo vesmírný raketoplán (ve skutečnosti je wingsuit svými základními letovými formami a charakteristikami nejpodobnější právě vesmírnému raketoplánu, spíše než jiným létajícím objektům).

Wingsuit, stejně jako křídlo, vytváří vztlak a odpor. Čím je lepší poměr mezi vztlakem a odporem, tím lépe létá. Pro nějaký konkrétní aerodynamický tvar se poměr mezi vztlakem a odporem mění s rychlostí. Existuje rychlost, při které je tento poměr nejlepší a tato rychlost je obvykle o 30–40% vyšší než pádová rychlost (zeptejte se kteréhokoliv pilota kluzáku na nejlepší klouzavou rychlost, 90 % odpovědí bude 55-65 km/h minimální rychlost a 80-90 km/hod nejlepší klouzavá rychlost). Při letu za nejlepšího klouzání překoná letící těleso největší vzdálenost při dané výšce. Let pod nebo nad touto rychlostí znamená pro letící objekt překonání menší vzdálenosti. Každý letící objekt má svou minimální hranici rychlosti, při které stále vytváří dostatek vztlaku na to, aby letěl. Pod touto rychlostí ztrácí vztlak a dojde k pádu (nezapomeňte, že i padáky typu křídlo mohou být přetaženy a ztratí vztlak. Dopředná rychlost je v tomto případě blízká nule, zatímco pádová rychlost se více než zdvojnásobí). To samé platí pro wingsuit. K tomu, aby letěl, potřebuje rychlost. Ale je otázkou, jaká je nejlepší rychlost pro nejlepší klouzání wingsuitu. Toto je velmi komplexní otázka, wingsuity nemají pevný profil křídla. Každý skokan letí jinak, používá trochu jinak ruce, nohy nebo pozici těla. Každý skokan tedy vytváří jiný profil křídla. Přidejte rozdílné váhy a velikosti pilotů a rozdílné délky jejich paží a nohou a celý problém se ještě více komplikuje.

birdman04.jpgJe tedy velmi obtížné stanovit minimální rychlost pro wingsuit. Existuje ovšem obecné pravidlo pro jakýkoliv letící objekt. Poměr mezi plochou křídla a váhou letícího tělesa je znám jako plošné zatížení. Většina parašutistů tento pojem zná velmi dobře v souvislosti se svými padáky. Čím větší je plošné zatížení, tím poletí padák rychleji, ale současně bude mít také vyšší pádovou rychlost. Dnes se u padáků typu křídlo pohybuje plošné zatížení mezi 0,5 až 3,0 liber na čtvereční stopu. Závěsné kluzáky mají plošné zatížení okolo 1,2 a 1,5 lbs/sqft a jejich minimální rychlost je 35 km/h (22 mph). Letadla Cessna mají obecně plošné zatížení 20 lbs/sqft a jejich minimální rychlost je 80-90 km/h (50-55 mph). Vesmírný raketoplán se svým krátkým rozpětím křídel a extrémně vysokým plošným zatížením přistává při více než 350 km/h (220 mph)!

Pro osobu běžné velikosti má wingsuit plochu křídel 15-16 sqft při váze 170–190 lbs (77-86 kg). To nám dává plošné zatížení 10,5-12,5 lbs/sqft, tedy desetkrát vyšší než u padáku typu křídlo. Jednoduchou matematikou spočítáte, že pro desetkrát vyšší plošné zatížení dostanete minimální rychlost přibližně třikrát vyšší. To odpovídá měřením letů wingsuitu, kde nejlepší klouzavý let je dosažen při rychlosti 130 km/h (75 mph). Při této rychlosti je vertikální rychlost 40-50 km/h a klouzavost mezi 2 a 2,5. Můžete dosáhnout nižší vertikální rychlosti, ale ztratíte tím i horizontální rychlost a snížíte klouzavost.

Co se týče pokusů o přistání s wingsuit, budeme potřebovat mnohem vyšší plochu křídel, abychom vytvořili více vztlaku a snížili minimální rychlost. Ale lidské tělo má už daný tvar, který není vůbec vhodný pro let a budeme potřebovat nejméně několik miliónů let evoluce, abychom jej přizpůsobili pro létání wingsuit. To znamená, že potenciál wingsuitu pro vytváření vztlaku je limitován neadekvátním tvarem a pevností lidského těla. Jedinou možností pro více vztlaku je nějaký typ pevných křídel, ale tyto už máme. Nazýváme je letadly.

Pokud ale přesto přemýšlíte o přistání ve wingsuit, udělejte normální padákový seskok, ale až otevřete padák, umístěte Vaše tělo horizontálně (pomožte si zaháknutím nohou za zadní popruhy) a zkuste v této pozici přistát na malém eliptickém padáku. Po této bolestivé zkušenosti znásobte bolest a zranění devíti (třikrát vyšší rychlost = devětkrát vyšší síly při dopadu = devětkrát těžší následky) a pak se rozhodněte, zda to pořád chcete zkusit.




  Komentáře (1)
RSS komentáře
 1 Přidal Wolfíček, 15. 03. 2008 18:35
To je brnkačka.:zzz Přistát s tím není žádný problém. Následky mě nezajímají,ale budu první :grin

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
< Předch.   Další >