Hledání

Přihlášení

Home arrow Články arrow Bezpečnost arrow Deset pravidel, které vám pomohou zůstat naživu
Deset pravidel, které vám pomohou zůstat naživu PDF Tisk E-mail
Autor: Hanka, 10. 04. 2007 (10564x shlédnuto)

Bill von Novak, květen 2004

Skydiving je sport, kde se nikdy nepřestáváte učit. I kdybyste se mohli nějakým způsobem dostat do stádia, kdy víte všechno, věnujete se sportu, který se neustále vyvíjí a kdo je jeden den expertem, druhý den je nováčkem. A často učení není jen "akademické", ale pomáhá nám se zlepšovat a dokonce nás udržet naživu, když nastanou potíže. Pokud si toto uvědomujete, nabízím vám deset věcí, které vám mohou pomoci zůstat naživu, když věci nejdou podle plánu.

 1. Znejte své limity. Každý má hranice někde jinde a jsou dány jeho zkušenostmi, zázemím, fyzickou i psychickou kondicí a vrozenými schopnostmi. Někteří lidé jednají pod tlakem správně, jiní musí drilovat a drilovat, aby jejich přirozená tendence k "vytuhnutí" byla překonána. Někteří jsou neuvěřitelně flexibilní, jiní potřebují "berličky" (jako rukávy či závaží) ke kontrole jejich pádové rychlosti. Je důležité být k sobě poctiví při určování vlastních limitů, ačkoliv se to často bije s mentalitou, kterou má většina skokanů. Jsme ale všichni jen lidé.
 2. Respektujte své limity. Nepouštějte se do věcí, na které nejste připraveni a nenechte se do nich přemluvit od jiných lidí. Dost často se stává, že žena, která začne skákat má najednou hromadu kamarádů mužského pohlaví, kteří ji chtějí vzít na 20-way, na freefly skoky, propagační seskoky apod. A ačkoliv je technicky možné vzít někoho s 20 seskoky na bezpečnou 20-way (můžete to udělat s 19 AFF instruktory), obvykle to není ten nejlepší nápad.
 3. Posuňte své limity. Toto pravidlo vám může příjít trochu v rozporu s pravidlem 2, ale je důležité. Jakmile znáte své hranice a respektujete, můžete je začít posouvat. Máte potíž s pádovou rychlostí? Najděte pomalejšího (nebo rychlejšího) skokana a skákejte s ním dvojku, zatímco ten druhý jde pomaleji a pomaleji (nebo rychleji a rychleji). Nemáte valnou kontrolu nad vaším padákem? Učte se - ploché otáčky, flare otáčky, při každém skoku něco málo navíc. Následujte zkušenějšího. Dělejte bezkontaktní CRW. Učte se sedák.
  Posouvání vašich limitů není jen o tom, abyste se cítili dobře, ale ve skutečnosti vám pomáhá přežít. Jestliže se učíte, jak dobře létat na menším elilptickém padáku, budete mít i více kontroly nad vaším větším hranatým padákem - a to vám může zachránit život, až se vám někdo připlete do cesty těsně před přistáním. CRW může být legrace, ale může to být také rozdíl mezi životem a smrtí, pokud vám otevírá cypres a budete muset přistát na dvou padácích.
 4. Posouvejte své limity po jednom. To je dokonce ještě důležitější. Je možné se učit jak přistávat na propagačce, pokud se učíte základy piloltáže padáku, vyhýbání se překážkám, spottingu. Snažit se naučit všechny tyto dovednosti na vašem prvním propagačním seskokům je jako strkat hlavu do oprátky. To samé platí o malých padácích. Určitě se můžete naučit skákat na VX 97. Ale udělat to v jednom skoku - jít ze Sabre 150 na VX 97 je velká chyba. Nejprve je třeba přejít na menší sabre a naučit se na něm létat. Pak přejít na nějaký eliptický vrchlík podobné velikosti a naučit se létat s ním. Jakmile se pak dostanete na VX 97, budete mít pro létání na něm základy a budete mnohem, mnohem lépe připraveni na létání na nějakém padáku v řadě mezi nimi.
 5. Naučte se ploché otáčky a flare otáčky. Měli byste být schopni udělat 180 ve vzduchu, aniž by padák šel do hlubokého klesání a měli byste být schopni během flaru otočit o 45 stupňů. Každý rok se zabije dost lidí z důvodu, že udělali nízkou zatáčku. Jsem přesvědčen o tom, že v mnoha případech se nejdná o zamýšlený hook turn, ale nechtěnou nízkou otáčku, při které se skokan snažil otočit proti větru nebo vyhnout překážce. Kdyby věděli, jak na plochou otáčku či flare otáčku, mohli si zachránit život.
 6. Poznejte lépe svoje vybavení. Jakou barvu má váš záložní padák? Řidičky na něm? Jakou barvu má váš freebag? Můžete to zjistit, když budete sledovat riggera, jak balí váš záložní padák.
  Přečtěte si technické popisy a protokoly z testování vašeho vybavení a limity, na které bylo testováno. Když je budete znát, můžete je respektovat. Zjistěte si, jak vypadá Cypres a jak pozná, v jaké je výšce. Naučte se poznat Dacrony od Specter a jak balit a otevřít padák.
 7. Získávejte další zkušenosti. Skokani, kteří mají rovněž pilotní licenci mají výraznou výhodu oproti ostatním skokanům, když se v letadle něco stane, protože umí číst budíky, vědí co a jak dělat. Mají lepší představu o tom, čeho se dotýkat a čeho už ne a umí snadněji komunikovat s pilotem. Nemusíte mít zrovna pilotní licenci - povědomí o aerodynamice, váze letadla a jeho vyvážení, stoupání a klesání apod. vám dá i jen pár lekcí.
  Nebo začněte lézt. Lezci (snad kromě výlučně sportovních lezců) jsou sami sobě riggery a rozumějí úvazkům, postrojům, rozdílu mezi dynamickým a statickým lanem apod. Mnoho z nich se stává ve skákání riggery a když nic jiného, pomohou vám alespoň pochopit smysl některých konstrukcí.
 8. Vyražte ven, mimo svou domovskou dropzónu. Dropzóna má svoji atmosféru a co se týče dovedností či vybavení, jsou občas homogenní. Např. v Kapowsinu se nepoužívá snad nic jiného než Infinity, jednu dobu zase výhradně Relfex. Na některých dropzónách se skáče hlavně freefly, na jiných RW, někde dělají hodně propagačních seskoků. Když vyrazíte jinam, naučíte se víc i o jiných disciplínách, o jiném vybavení a dokonce o jiném způsobu uvažování. Poznáte určitě i hodně zajímavé lidi - třeba Bryana Burkeho nebo John LeBlanca (no dobře, budete holt muset jet trošku dál, pozn. překladatele:)).
 9. Dodržujte "pivní pravidla". To zní jako sobecká tradice, která ždíme nováčky. Ale jde o mnohem víc. Vtip je v tom, že když hodíte do placu pár plechovek, zeptají se vás za co to je a skončíte s dlouhým pokecem o tom, co se stalo apod. Hodí se to při nějaké významnější události - třeba po prvním odhozu. Je důležité o něm mluvit, aniž by se člověk měl cítit třeba zahanbený (no možná vám bude stejně trapně, ale co s tím naděláte:)).
  Stejně tak na druhou stranu, když někdo koupí pivo pro dropzónu, pokud jste zkušení skokané, neměli byste prostě vzít láhev a utéct. Najděte toho, kdo ji koupil a proč. Tohle pivo není úplně zadarmo - cenou je podělit se o zkušenost, protože sami dobře víte, že příští víkend můžete pivo kupovat vy.
 10. Podělte se o zkušenosti. Není lepší způsob, jak se něčemu naučit, než to učit někoho jiného. Pokud se chcete stát expertem na řešení závad, učte část s řešením závad na základních výcvicích. Když se chcete naučit hodně o RW, organizujte je. Když se chcete naučit více o skákání jako takovém, učte pokračovací kurzy. Už jenom to, že něco sepíšete na papír a mluvíte o tom s ostatními povede k tomu, že si to sami podvědomě osvojujete a až budete učit, budete mít rovněž velmi užitečnou zpětnou vazbu.  Komentáře (1)
RSS komentáře
 1 Přidal Laky, 11. 04. 2007 19:06
Ten článek má něco do sebe. :)

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
< Předch.   Další >