Hledání

Přihlášení

Home arrow Články arrow Bezpečnost arrow KRAJNÍ MEZE aneb rizika v parašutismu 3/8 (Volný pád)
KRAJNÍ MEZE aneb rizika v parašutismu 3/8 (Volný pád) PDF Tisk E-mail
Autor: Wiky, 08. 04. 2006 (6984x shlédnuto)

a) Kolize za volného pádu

Špatná organizace a domluva při seskocích a slabá nepozornost za volného pádu či trekování může vést ke kolizi. Současně mohou viditelnost snížit také mraky a rozchod v oblacích. Freeflying představují zvýšené riziko ze 3 hledisek: náročnost seskoku, vysoká pádová rychlost a „brždění“ – okamžik, kdy se chystá freeflyista otevírat a proto musí zaujmout prsní polohu, čímž dojde ke snížení rychlosti. Srážky velmi často vedou ke smrtelnému zranění a nebo jsou skydiveři zraněni takovým způsobem, který jim může např. zabránit otevřít padák (zlomení ruky, ztráta vědomí).

Provádějte pouze takové seskoky, na které jste získali zkušenosti a které si můžete dovolit. Sledujte prostor kolem sebe při volném pádu i při separaci.

b) Nedostatečné odtrekování při rozchodu

Trekováním si zajistíte dostatečné separování od ostatních parašutistů ve formaci před otevřením. Pokud tuto část seskoku podceníte, riskujete kolizi na otevíraných padácích nebo srážku po otevření padáku a nebo riskujete sražku ještě se stale padajícím “kolegou”. Nepodceňujte velké formace. Mějte předem stanovený plán rozchodu a dodržte jej!! Nepřeceňujte své schopnosti a v případě, že se neumíte bezpečně vzdálit od sestavy, neskákejte je!

c) Vtrekování do dalších skupin

Blízko padající formace budou potřebovat dostatečnou separaci pro všechny skokany z různých formací. Proto by k rozchodu mělo docházet ve větších výškách a taky mít stale na pozoru, jakým směrem letí letadlo a kterým lze očekávat další skupiny. Pokud budete trekovat podél směru letu, riskujete srážku s větší pravděpodobností a zvyšujete riziko ohrožení ostatním.

d) Podpadnutí sestavy

Pokud podpadnuvší skydiver pod sestavou otevře padák, riskuje, že zasáhne ostatní parašutisty nebo jemu někdo vrchlíkem proletí. Pokud se octnete pod sestavou, začněte trekovat co nejvíce a co nejdále můžete a otvírejte níž, než otevírá skupina nad vámi, respektive otvírejte raději až na spodní povolené hranici. Za žádných okolností neotvírejte vysoko!!!
  Napište první komentář
RSS komentáře

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
< Předch.   Další >