Hledání

Přihlášení

Home arrow Články arrow Bezpečnost arrow KRAJNÍ MEZE aneb rizika v parašutismu 4/8 (Otevírání)
KRAJNÍ MEZE aneb rizika v parašutismu 4/8 (Otevírání) PDF Tisk E-mail
Autor: Wiky, 09. 04. 2006 (6583x shlédnuto)

a) Žádný pokus o otevření

Věřte, nevěřte. Spousta parašutistů zahynula právě z důvodu, že neotevřeli padák. Důvody pro jejich chování je různé, některé poznamenala únava, přehlcení smyslů, velmi těsná kapsička od padáčku, špatné vybavení, psychická indispozice a také drogy a alkohol. Noční seskoky zase přináší ztrátu vizuálního přehledu o výšce. Používejte proto pro seskoky zabezpečovací přístroje na záložních padácích a akustické výškoměry. Obojí zachránilo už řadu lidských životů.

b) Otevření nízko

Nízké otvírání má stejné důsledky jakobyste se o otevření nepokusili vůbec. Otevřete-li nízko a budete mít závadu, nerozhodnost při řešení závady povede k odhozu ve velmi malé výšce, záložní padák se pak aktivuje ve výšce, kdy se nestačí nalít celý vrchlík a dojde k dopadu… Další riziko je při velmi nízkém otevření na hranici, kdy současně s hlavním padákem Cypress aktivuje otevření záložního padáku a mohou se oba vrchlíky do sebe vzájemně zamotat.

c) Otevírání v nestabilní poloze

Nejlepší šance pro otevření padáku je otevření ve stabilní poloze. Nestabilní poloha vyvolává tvrdé otevření, přetrhnutí šňůr, možnost vzniku závitů, eventuelně jiných závad včetně nejobávanější podkovy, při které hrozí zamotání vrchlíků a nebo otevření obou vrchlíku současně.

Zapamatujte si základní pravidlo pro skydivery:

1. OTEVŘÍT!!! 2. OTEVŘÍT VČAS!!! 3. OTEVŘÍT VE STABILNÍ POLOZE!!!

d) Znemožnění otevření v důsledku zranění

I v normální poloze jsou ve velké míře namáhány ruce. V kombinaci s následky starých zranění může dojít k situaci, kdy parašutista nebude moci otevřít běžnou cestou. Jedná se o stare zlomeniny, onemocnění kloubů, svalové křeče atd. Spojte se s vaším praktickým lékařem a požádejte ho o radu, zda by vám seskok doporučil.
  Napište první komentář
RSS komentáře

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
< Předch.   Další >