Hledání

Přihlášení

Home arrow Články arrow Špatné zkušenosti arrow Špatná zkušenost s koupí postroje
Špatná zkušenost s koupí postroje PDF Tisk E-mail
Autor: Aleš, 24. 04. 2008 (8371x shlédnuto)

001Tento text byl zveřejněn zde na www.4000.cz v diskuzním fóru 26. března 2008

1. část

Celou zimu jsem projížděl a sledoval všechny česko-slovenské webovky a pátral po nějaké solidní nabídce prodeje postroje se ZP. Přednostně jsem hledal postroj od výrobce MarS, protože jsem do teďka skákal na Marsu a měl jsem v něm novej MPAAD, kterej nelze instalovat do zahraničních postrojů.

Okolo vánoc se na různých web stránkách objevil inzerát o prodeji kompletu Mars, včetně HP, bez AAD, za přijatelnou cenu.

Prodával jej klučina z Karlovarska, což je pro mne přes celou republiku, tak kvůli vzdálenosti jsem váhal.

Na webu nového pořád dohromady nic moc, tak jsem si pro tento komplet v lednu vyjel. Prodávající na mně působil hodně solidně a pohodářsky, navíc mi přijel do Prahy naproti, nebylo co řešit. Komplet jsem si zakoupil, moc se mi líbil a musím přiznat, že takový postroj od Marsu jsem ještě neviděl. Už z fotek z netu na mě působil trošičku designem kopírovaný Javelin (s nadsázkou).

Nadšený z nového kompletu jsem kontaktoval dealera z firmy MarS, přes kterého jsem si nechal dělat u výrobce v Jevíčku na tomto postroji úpravy.

Ale přišlo hořké zklamání...

O cca 2 týdny později mě dealer kontaktoval, že není něco v pořádku, že musí postroj dát na expertízu do výroby...

Cítil jsem ve vzduchu problém a ne ledajakej. Nemýlil jsem se.

Na druhej den telefon: "MarS Jevíčko, máme pro vás špatnou zprávu! Vámi zakoupený postroj je falzifikát, spíchnutej doma na koleně. Je udělanej moc šikovně, to se musí nechat, ale kompletovanej z náhradních dílů více výrobců (Parachute de France, Mirage, Mars). Informační etiketa výrobce na vnitřní části obalu hlavního padáku byla dodatečně všita. Postroj neabsolvoval žádné zátěžové zkoušky. Kromě toho byl tímto člověkem (nebo skupinou) ušit i kontejner hlavního padáku, freebag a výtažný padáček záložáku. Tento systém je nezpůsobilý, při použití přímo ohrožující život parašutisty!"

No řeknu vám, mráz mě přejel po zádech.

"No a představte si, ten člověk se sem do těch papírů od postroje ještě hrdě podepsal, že tyto úpravy vykonal."

Věděl jsem, že v dokladech figuruje jméno pana Blahouta.

Ostatně prodávající mi o tomto "schopném a šikovném" kutilovi vyprávěl samé dobré zkušenosti, ale že si tuto zakázku u něj objednal, protože v západních čechách se jméno pana Blahouta těší dobré pověsti, jakožto "tuningáře" ošuntělých a starých postrojů, nějak opomněl zmínit. Já osobně si myslím, že ani on sám netušil, že není něco v pořádku. Jak by taky nemohlo být, vždyť pan Blahout je rigger, že.

Tímto textem si nechci postěžovat, že jsem přišel o peníze. Protože jsem o ně taky nepřišel.

Chci tady tím textem upozornit všechny ty, které to zajímá, že se i mezi paragány dějí pěkné svinstva. Představa, že Karlovarští a já nevím bůhví kdo ještě skáče s panem Blahoutem na zádech, je hrozná, až děsivá.

A to prej svezl údajně i Topolánka na "svém" spíchnutém tandemu. Ale to vím "jen" z doslechu, zase od jiného karlovarského "paragána".

2. část

Že je postroj zpátky v oběhu se nikdo bát nemusí. Firma MarS Jevíčko, tento postroj zabavila a pravděpodobně jej použije jako "předmět doličný". V žádném případě se ale tento kus již nikdy nevrátí zpět do oběhu.

Problém bych tady viděl v tom, že na našem území není jediný!

Skupinou jsem v mém příspěvku myslel skupinu okolo pana Blahouta (jestli nějaká je, každopádně je do toho zamotanejch určitě lidí víc), ne skupinu parašutistů na Karlovarsku! Pokud to bylo tak pochopeno, chci tímto nevinné a nezainteresované paragány z Karlovarska ospravedlnit!

Vždyť ostatně karlovarský parašutista, který mi prodal tento komplet původně patřící jeho přítelkyni sám netušil, že něco není v pořádku. Prostě dal panu Blahoutovi 10.000 Kč a ten mu na něm udělal "úpravy", které se zákaznikovi jednoduše líbily. Jen zapomněl na Blahoutova slova: "Hele, až to budeš prodávat, tak jen přeze mě!"

A díky bohu za to, že klučina na to zapomněl a prodával to v oficiálních web stránkách. Ano, ten postroj nebyl jen na karlovarských stránkách, ale byl i tady na 4000.cz a já nevím kde ještě všude.

 


 

OPATŘENÍ:

Důležitá informace pro všechny BP /balič záložních padáků/

Věc: Falza, obal padáku s nosným postrojem.

V poslední době bylo zachyceno několik kusů /falzifikátů/ obalů padáků s nosným postrojem. Tyto postroje byly ušity neznámým výrobcem a jsou v parašutistickém provoze. Jsou téměř k nerozeznání od pravých výrobců jak zahraniční tak tuzemské výroby.

Popis skutečného postroje: /falza/

Ve své podstatě byl tento postroj ušit velmi dobře. Až na to nejdůležitější a to je pokud by dotyčný použil záložní padák, pak by došlo k úplnému selhání nebo velké prodlevě při otevření.

  1. Uvolňovač šel vytrhnout ztěžka jelikož výtažný padáček záložního padáku neměl pevnou desku a jehla trnu se po uzavření obalu prohýbala tlakem pružiny.
  2. Zasouvací chlopeň záložního padáku byla zasunuta do obalu 8,5 cm což brání po vytržení uvolňovače ZP odchodu výtažného padáčku.
  3. Kontejner záložního padáku byl upraven a nešel volně z obalu padáku.
  4. Na obalu padáku jsou použity ještě měděné průchodky, které jsou viditelně poškozeny neodborným zanýtováním /popraskány po svém obvodu/.
  5. Na obalu padáku je použito kování od různých zahraničních výrobců jako je Parachutes de France a USA.
  6. Na obalu jsou použity ochranné prvky výrobce MarS Jevíčko.

Obal padáku již byl v minulém období na na úpravě /přístroj AAD/ ve výrobním závodě MarS a nebylo zjištěno, že se jedná o falzo výrobku.

POKUD byste jste se setkali s podobným výrobkem nebo si nevěděli rady okamžitě informujte své oblastní inspektory para a výrobek ZADRŽTE.

V Krnově dne: 27. 3. 2008

Oblastní inspektor para AeČR
Horák Ladislav

Originál tohoto dokumentu je ke stažení zde: doc Opatreni-OBAL_PADAKU 23.00 Kb.

 


 

Vyjádření firmy MarS, a.s.:

Originál dokumentu je ke stažení zde.

Kopie na 4000.cz ke stažení zde: pdf Informace_o_padelani_vyrobku_OVP 414.47 Kb

 
 
  Komentáře (3)
RSS komentáře
 1 Přidal Vlaďka, 24. 04. 2008 14:15
Ahoj zdravím autora Aleše, jmenuji se Vlaďka Blahoutová a jsem žena Petra Blahouta. A možná by nestálo za škodu uvézt před jmenovaným Blahoutem ve tvém článku jeho křestní jméno jelikož možná to všichni neví ale ve světě parašutismu se pohybují dva Blahouti a to Petr a Pavel. My s Petrem jsme zástupci 1. Vojenského paraklubu Plzeň a bohužel jsme často spojováni s nedobrotou kterou tropí můj "šikovný" švagr. A jelikož provozujeme základní výcviky, často se nás lidé ptají co s tím máme společného, mají strach u nás absolvovat ZV. Věř mi že je to velice nepříjemné . Takže jen pro upřesnění. Tvoje špatná zkušenost se týká Pavla Blahouta člena Aeroklubu Plzeň - Bory. 
Zdravím Vlaďka
 2 Přidal Václav, 26. 04. 2008 13:21
Sledovat boj těchto dvou bratrů je opravdu komedie. Nebo drama? Jsem ze západu čech a znám oba zmiňované. Chápu obranou reakci Vlaďky. Vždyť ta "dobrá" pověst pana PETRA Blahouta, by další skandál už asi neustála. A pochybuji, že lidé, kteří se hlásí na ZV budou o podobné záležitosti s šitím postrojů informováni a budou se proto bát absolvovat výcvik. Možná bude chyba jinde ne? No a jinak to šití těch postrojů nechci nijak obhajovat. Já bych s tím na zádech skákat nechtěl. Ale vypadá dobře ne :-). Nechce firma Mars nabídnout panu Blahoutovi práci :-).
 3 Přidal Ruda Herák, 28. 04. 2008 17:53
Tato špatná zkušenost mne nepřekvapuje za ta léta co se pohybuju v parašutismu,pouze mne to čím dál tím víc mrzí a je mi líto podvedených,kteří si pracně naškudlí na na padákovou techniku,obrátí se na někoho komu důvěřují a netuší,že některým lidem je absolutně jedno,že ohrožují životy těch méně zkušených.Rada pro všechny:Padákovou techniku jak novou,tak i starší kupujte pouze u osvědčených deelerů a prodejců a pokud kupujete od někoho něco sami,nechte si to prověřit před zaplacením osobou které důvěřujete i za cenu,že vás to bude stát něco navíc za prohlídnutí.Myslím že zkušený rigger okamžitě pozná že na tom není něco v pořádku a naopak pokud to bude i orig.tak vám může ušetřit peníze,jelikož vám řekne jestli cena odpovídá nebo ne a jakou slevu můžete požadovat a to se vyplatí!!!Pokud nevíte koho oslovit,jeden z nejlepších riggerů se kterým mám výborné zkušenosti je Zbyněk Živný z Příbrami,který je i dealerem Marsu.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
< Předch.   Další >