Hledání

Přihlášení

Home arrow Články arrow Technika arrow CATAPULT - sekundární systém pro otvírání záložního padáku
CATAPULT - sekundární systém pro otvírání záložního padáku PDF Tisk E-mail
Autor: Wiky, 11. 06. 2006 (9632x shlédnuto)

Catapult - novinka, která by měla zvýšit především bezpečnost v parašutismu. Měl by pomoci eliminovat možnost vzniku noční můry všech parašutistů - podkovy (horseshoe) na záložním padáku. Jedná se vlastně o druhý výtažný padáček, který může vytáhnout freebag od záložáku z obalu v případě, že hlavní výtažný padáček se zamotá a nedokáže vytáhnout freebag sám.

Fáze Catapultu

Obrázky dole ukazují situaci, kdy došlo ke vzniku podkovy na záložním padáku. Nelekejte se druhého parašutisty vzadu, pouze tomu druhému pomáhá, aby situace dopadla tak, jak si přejí a aby věrohodně zinscenovali celou situaci.

Kontejner záložního padáku byl zabalen tak, aby výtažný padáček mohl být zachycen na zádech parašutisty a vytvořit tak závadu. Pro účely testu nebyl použit padáček s pružinou a taky během testu to bylo naaranžováno v situaci, kdy obal hlavního padáku zůstal uzavřený. Čas od vzniku podkovy do otevření záložního padáku: 3 sekundy.

Catapult fáze 1 Catapult fáze 2 Catapult fáze 3 Catapult fáze 4

Obrázek 1: Druhý parašutista vytáhnul výtažný padáček záložního padáku a vytvořil podkovu zachycením výtažného padáčku za nohu parašutisty. Lemovka od záložního padáku se ale začala vytahovat…
Obrázek 2: Lemovkou byl zároveň vytažen také Catapult od freebagu a kontejneru záložního padáku.
Obrázek 3: Catapult převzal funkci a pokračoval v otvírání záložního padáku.
Obrázek 4: Catapult úspěšně aktivoval záložní padák. Freebag i lemovka se uvolnily a záložní padák se mohl bez problému začít otvírat.

Pokroky ve funkčnosti a designu

Během normálních podmínek výtažný padáček otevře záložní padák stejně jako je to zařízeno u hlavního padáku s vyjímkou shora naznačené situace. V těchto případech se výtažný padáček od ZP zachytí nebo jinak na parašutistovi či jeho postroji visí a tak vlastně nedojde k natažení šňůr a tím se zabrání k plnohodnotnému otevření padáku.

Bohužel, lemovka není vždy schopná výtahnout kontejner s padákem včas a tak v některých případech otvírání se vrchlík nenalije celý…

V polovině 80. let někteří výrobci vkládali jako řešení něco jako pomocné kapsy na lemovky ke znásobení efektu otevření. Tato snaha však měla určitá omezení.

Systém Catapultu byl navrhnut a vytvořen tak, aby “zastaralý” systém překonal. Je výsledkem stovek hodin konstruování a testování několika parašutistů během hororových situací a také na základě jejich vlastních zkušeností, které, řekněmě si to upřímně, byl hlavním motivátorem k vývoji Catapultu.

Jak systém pracuje?
 
Systém využívá tři základní části originálního systému rozšířenou o jeden fantastický doplněk. Jedná se o 27 palců velký “zero porosity” bezpružinový padáček připevněný 4 stopy nad freebagem záložního padáku (viz. obrázek níže). Celková délka lemovky od záložáku je 12 stop. Proč právě 4 stopy? Tento bod byl pečlivě zvolen na základě několika průběhů nahraných situací ze zkoumaných horseshoes. Bylo rozhodnuto na základě chování podkovy, kde se hlavní výtažný padáček záložního padáku nebo jeho lemovka zamotává. 4 stopy obvykle stačily k tomu, aby byly níže než vrchol zamotání výtažného padáčku či lemovky a dostatečně vzdálená natolik, aby dokázala vytáhnout freebag a zabránila současně zbytku lemovky zachytit se na jiných místech postroje nebo parašutisty. Dalším důvodem umístění je umožnit Catapultu “vyčistit” místo okolo skokana. Padáček Catapultu je připevněn k lemovce jako její základ a ne vedená středem lemovky. To mu umožňuje natočit se a orientovat se správně skoro za všech podmínek.
 

Reflex II - systém pro otvírání záložního padáku.

Systém se skládá ze 14 palců dlouhé pružiny (velká odolnost vůči korozi) a 30-ti palcového výtažného padáčku (zero porosity). Jednoduchý vnější pin je spojen se systémem Catapultu a zajišťuje tak souvisle rychlé a čisté otevření záložního padáku. Také umístění freebagu umožňuje, že se látka nebo šnury se nezachytí do zavíracího očka. Kontejner je na suchý zip a tak nechává uzavírání volné. Stupeň tření zajišťuje optimální provedení otevření. A taky zajišťuje, aby otvírání záložního padáku bylo v dostatečně volném prostoru. Systém spolupracuje se Cypresem. Instalace Cyprese bylo konstruováno do originálních Reflex Systémů ne do různých vylepšení. Pro více informací nás prosím kontaktujte.
  Komentáře (9)
RSS komentáře
 1 Přidal Rosta, 13. 06. 2006 14:01
Je tatovej system take u nas ? da se montovat do vsech obalu ? a kolik stoji
 2 Přidal wiky, 13. 06. 2006 18:13
Přiznám, že osobně jsem se s tím ještě nesetkala. A myslím, že ne do všech postrojů se to dá asi použít… Nicméně, odkaz na originál jsem ponechala, otázky je možné klást přímo výrobcům… Chrst!
 3 Přidal Rosta, 14. 06. 2006 11:46
Mam takovy dojem ze by se to dalo udelat i prisitim vytazneho padacku dane velkosti na lemovku freebagu
 4 Přidal wiky, 14. 06. 2006 14:02
No, Rosťo, to je pěkná hovadina, nemyslíš? Myslím, že tudy cesta určitě nevede… Na jejich webu si můžeš přečíst, že systém je doporučen jen na jejich vybavení (resp. je na tom zkoušen), jsou tam stanovené přesně míry výtažných padáčků atd. 
 
Jsi rigger senior? Jestli ano, tak bys věděl, že jakékoliv "amatérské" zásahy do ZP jsou tak mimo mísu.
 5 Přidal wiky, 14. 06. 2006 14:19
Neváhala jsem a položila jsem otázku zkušenému riggerovi ZP a dostalo se mi této odpovědi: "Tento systém je na trhu už dlouho a léta se balí jen do systému Reflexu. Žádný jiný výrobce to nepoužívá. 
Má to svoje příznivce i odpůrce... podkovu řeší široká lemovka freebagu a tak si s tímto problémem moc výrobců neláme hlavu. Co se týká trhu Česka, tak je používán v současnosti i u nás..."
 6 Přidal Rosta, 15. 06. 2006 09:21
Jo predstav si ze sem to cetl a rikam jen ze je to technicky mozne a nic sloziteho to tam dat nasit a nebavil sem se o tom ze zda je to mozne a nebo ne ci mi snad chces rict ze je problem u nas si sehnat 27 palcovy padacek?
 7 Přidal wiky, 15. 06. 2006 13:09
Sehnat si něco určitě není problém, jde o to, že přišít to asi nepůjde. :) jakože by ti to tady nikdo neschválil a riggeři ZP by ti to prostě nezabalili. Je to povolené jen u Reflexů a jiní výrobci se od toho distancují...
 8 Přidal Rosta, 16. 06. 2006 09:43
Bavime se stale o technicke strance veci nebo o tom zda je to mozne a nebo ne ? Samozrejmne kazdy verobce se snazi o svuj vlastni patent jako napriklad skyhook atd ale ok beru to .
 9 Přidal Snappy, 28. 07. 2006 12:12
Cau Wiky :) Jojo, jak jsi psala vyjadreni zkuseneho riggera, tak muzu jenom potvrdit. Pokud je to ten samy, ktereho bych se ptal i ja :) tak je to ten co si vyhradne u neho nechava nas Gustav balit svuj Reflex s Catapultem :) Jestli chces videt jak takovy reflex v realu vypada, bud zitra v PV :) ) A kdyz se bude skakat a vsechno bude fungovat jak ma, tak toho Catapulta doufam ani neuvidime :) )

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
< Předch.   Další >