Hledání

Přihlášení

Home arrow Články arrow Zajímavosti arrow Paratour 2008
Paratour 2008 PDF Tisk E-mail
Autor: Gondo, 13. 11. 2008 (8578x shlédnuto)

OK-XIGV sobotu 13. 9. 2008 se uskutečnila úžasná akce - v jednom jediném dni jsme si skočili na šesti různých letištích. Rád bych se s vámi podělil o tento nevšední zážitek, kteří všichni zúčastnění hodnotili velmi vysoko.

Informaci zveřejňuji s časovým odstupem protože teprve teď se mi podařilo dát dohromady veškerý obrazový a filmový materiál.

Start byl naplánovaný na 9:00 z letiště Hradec Králové, což se s nepatrným časovým skluzem podařilo dodržet.


V 9:15 tedy vzlétáme a stoupáme nad letiště Dvůr Králové nad Labem, kde v 9:30 z výšky 1600 metrů seskakujeme. Na letišti se nedělají paraprovozy, proto jsme veliká atrakce - seběhli se všichni přítomní. Máme postaráno o dost diváků jak během seskoku, tak i při balení. Letiště je hezké, v nádherné krajině, což budeme moci na konci dne prohlásit v podstatě o všech dnešních letištích.


Ze Dvora Králové startujeme v 10:40 a stoupáme nad Jaroměř, kde v 10:50 vyskakujeme ve výšce 1200 metrů. Krátce po startu letíme nad zámkem Kuks, který máme pod sebou jako na dlani. Po otevření se kocháme hezkým výhledem, je nádherně vidět pevnost Josefov.


Start v 11:50 a stoupání nad letiště Velké Poříčí (Hronov). Cestou přelétáme vodní nádrž Rozkoš. Následuje seskok ve 12:10 z 1500 metrů. Tohle letiště je malé, spíše jen plachtařské a naše AN-2 tu způsobila menší pozdvižení. Dokonce nějaký člověk, který z okna v zaměstnání viděl na "svém" letišti přistávat velké letadlo, všeho nechal a přijel se podívat. Potkává nás tu první technický problém: během balení se aktivoval MPAAD a otevřel záložní padák1 . Jeden z nás je tedy ze hry a pokračuje jako pasažér.


Z Velkého Poříčí startujeme ve 13:15 a stoupáme s překrásným výhledem na Broumovské stěny. Ve 13:30 vyskakujeme nad letištěm Broumov ve výšce 1700 metrů. Opět jsme na malinkém letišti, kde se na nás přišli podívat všichni včetně řídícího, takovou atrakci tu nemívají každý den. Zde nás potkává druhý technický problém, organizátor akce Laky má odhoz (závity na malém padáku) a tím pádem se v Andule vezou pasažéři dva.


Start z Broumova je ve 14:20 a směřujeme do Nového Města nad Metují. Pod sebou máme opět vodní plochu Rozkoše. Ve 14:45 seskakujeme z výšky 1700 metrů. Tohle letiště je docela veliké a po těch malých, takřka "rodinných" letištích je to trochu nezvyk. Dáváme si tu dobré jídlo v letištní restauraci a naši dva nešťastníci bez padáků si tu půjčují komplety od místních skokanů, takže poslední seskok dne můžeme absolvovat opět všichni v plném počtu (kromě Dominiky, která prohlásila: "Mám už toho plný zuby" Smile).


Poslední start dnes je v 16:00. Letíme zpět do Hradce Králové, kde jsme ráno začínali. Všichni se již cítíme trochu unaveni a protože nás po celý den trápí silný vítr, rozvažujeme zda celou akci neukončit. Jak se říká, v nejlepším přestat. Piloti se ale rádiem spojují s věží v Hradci a zjišťují, že na místě fouká 7 m/s. Rozhodneme se tedy provést i poslední seskok. V 16:20 tedy vyskakujeme z 1500 metrů. Vidět pod sebou obrovské betonové ranveje je po těch malých travnatých plochách trochu divné. Všichni bezpečně přistáváme nedaleko zaparkovaných aut, zabalíme padáky a rozjíždíme se domů.

mapa Paratour 2008

Velké díky patří Lukášovi za to, že celou akci naplánoval, organizačně zajistil, zařídil NOTAM pro letiště, která nemají povolený paraprovoz (Dvůr Králové, Velké Poříčí a Broumov), atd.

Fotky: JoMa  

 

Bylo to skvělé a příště se všichni rádi zúčastníme znovu.

1)  Podle vyjádření firmy MarS byl MPAAD naprosto v pořádku. Letiště mělo o něco vyšší nadmořskou výšku než předchozí, MPAAD byl tedy i po přistání v režimu pádu. Nastaven byl na mód Student, čili na nižší pádovou rychlost. Aktivaci na zemi pravděpodobně způsobilo to, že při manipulaci s padákem došlo ke zvýšení tlaku na snímač, například přikleknutím.
  Komentáře (4)
RSS komentáře
 1 Přidal Jiřina, 13. 11. 2008 22:31
Musím gratulovat lidem,kterým se podařilo zorganisovat tuto akci a taky se jí zúčastnit.Jsem úplný neznalec parašutismu,ale moc se mě líbilo video a to i proto,že jsem z Jaroměře a ten kraj tam dobře znám. 
Dík za zážitek 
Jiřina
 2 Přidal Gondo website, 13. 11. 2008 23:35
Jiřino, díky za pochvalu. Větší zážitek by určitě byl vyskočit z toho letadla. Stačí říci :)
 3 Přidal Petr, 15. 11. 2008 10:09
Jo tak tohle bych chtel taky zazit. 
Docela dobrej namet na rekord - obeskakat vsechny letiste v CR za jeden den... :)
 4 Přidal Petan, 16. 11. 2008 20:52
takže když kleknu na mpaad rychlostí 20 ms tak se spustí...Ještě že tak dobrý přístroje máme. Tohle je letos už několikáté pochybení a doufám, že to lidi vnímaji.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
< Předch.   Další >