Crener Helmets

Hledání

Přihlášení

RSS kanály

Odebírejte novinky

Bazar - nejnovější

GHOST přilba
Přilby, oblečení (09.02.2024)
Postroj s obalem Mirage G4
Postroje (03.12.2023)
Sonic 135
Padáky (01.12.2023)
Koupím záložní padáky, které jsou 20 a více let staré
Padáky (20.10.2023)
Predám padákový komplet
Padáky (02.10.2023)


 
= inzerát s fotem

Poslední příspěvky ve fóru

Home
DHC-6 Twin Otter... když vydra, tak dvojitá PDF Tisk E-mail
Autor: Michal Koníček, 25. 11. 2008 (8161x shlédnuto)

otterJe jen málo parašutistů, kteří nemají ve svém logbooku ani jeden seskok z Twin Ottera. S trochou nadsázky se dá říci, že tento letoun sehrál v 80. a 90. letech minulého století v našem sportu stejnou roli, jakou hrál DC- 3 v letech šedesátých.

Ani v současnosti, kdy jsou pro majitele dropzón v důsledku stoupajících cen paliv a údržby obvykle atraktivnější jednomotorové typy, jako PAC- 750 nebo C- 208, není nic těžkého se s „Twinem" na letištích potkat.

Výrobcem Twin Ottera byla firma De Haviland Canada se sídlem v Downsville, Ontario, která byla poměrně úspěšná na civilním i vojenském trhu svými typy Beaver, Otter, Buffalo a Caribou. Některé z těchto letounů, konkrétně Otter a Caribou se    počátkem 60. let aktivně podílely na  operacích ve Vietnamu, kde prokázaly mimořádnou odolnost - a co bylo důležitější - velmi krátký vzlet a přistání. To přivedlo kanadské konstruktéry na myšlenku upgradovat robustní jednomotorový hornoplošník Otter zástavbou dvou turbovrtulových motorů a pro větší odolnost proti bočnímu větru přidat příďový podvozek. Nový typ tak dostal do vínku solidní vyzkoušený drak pístového předchůdce a vynikající, tehdy zbrusu nové, turbovrtulové motory PT- 6A firmy Pratt and Whitney.

Po technické stránce stojí za pozornost vzpěrové obdélníkové křídlo s dvojštěrbinovými klapkami, prostorná kabina, umožňující i přepravu nákladů až do hmotnosti 1930 kg a palivové nádrže s kapacitou 1482 litrů, umístěné pod podlahou kabiny (to je jedna z předností Twina oproti jiným výsadkovým letounům, neboť při tankování není nutné šplhat na křídlo). Předpokládané vojenské využití také obrátilo pozornost konstruktérů k co nejkratšímu vzletu a přistání. Výsledek opravdu nebyl špatný - letoun dokázal vzlétat na 457 m a přistát na 591 m (u novějších verzí jsou parametry ještě lepší). Alternativně mohl operovat na lyžích nebo plovácích.

Prototyp byl imatrikulován CF-DHC-X a uskutečnil první let 20. 5. 1965. Komerční úspěch se dostavil záhy, ovšem v jiné podobě, než výrobce očekával. Zcela totiž zklamal největší předpokládaný zákazník- US AIR FORCE. Americké ozbrojené síly nakonec odebraly jen čtyři stroje pro Aljašskou Národní Gardu a tři pro Akademii vzdušných sil. Ne že by si výrobce v budoucnu mohl na nezájem vojenských uživatelů stěžovat - letouny používá vojenské letectvo Kanady, Francie, Ekvádoru a mnoha dalších zemí - ale největší rozmach zaznamenaly Twiny v civilním sektoru. Zpočátku nešlo o výsadky, ale hlavně o  dopravu na krátké vzdálenosti. Malé lokální společnosti jako Pilgrim Airlines, Air Wisconsin, New York Airways, Metro Airways a mnohé další, záhy rozpoznaly, že nový typ od De Havilanda jim umožní dopravu nejen zlevnit, ale i rozšířit do míst, které dříve nebylo možné pokrýt. Twin Ottery zásobovaly malá sídla na Aljašce a severu Kanady, přepravovaly cestující mezi mezinárodními letišti Newark, JFK a LaGuardia, létaly na ostrovy v Karibském moři, stejně jako na Normanské ostrovy v průlivu La Manche, operovaly nad Antarktidou i v tropech, hasily lesní požáry, v některých městech USA vozily lidi ráno do práce... A od roku 1971 také vysazovaly parašutisty.

Výsadky byly na začátku pro Twin Ottery a jejich piloty jen takový „vedlejšák".

V týdnu se letoun zabýval něčím seriózním, v sobotu ráno přiletěl na dropzónu a po demontáži dveří a sedadel vozil celý víkend skydivery „na kopec". Až do poloviny 80. let, kdy některé dropzóny v Californii koupily vlastní Twiny, také neexistovaly žádné plexisklové rolety, madla ani kameramanské stupačky. S určitým zpožděním jsme se s "dvojitou vydrou" mohli seznámit i v Evropě, třeba na některých německých dropzónách, samozřejmě v Empurii, příležitostně v Lillo, Lapalisse, dále v Portugalsku, Finsku a na dalších místech. Pro běžného skydivera - uživatele - se nabízí srovnání s u nás nejčastěji používaným Turboletem. Velikostí, kapacitou i výkonem jsou oba stroje velmi podobné. Osobně mi na Turboletu víc vyhovuje prostornější trup a nižší podvozek, který umožňuje nástup do letounu bez žebříku. Ve prospěch Twin Ottera mluví již zmíněné jednodušší tankování, obvykle plexisklová dveřní roleta s výborným výhledem a kratší rozjezd. Líbí se mi i vnější dveře pilotní kabiny, díky kterým se pilot nemusí při neplánovaném vystupování a nastupování prodírat kabinou plnou parašutistů.

Pro majitele dropzón je podstatný i fakt, že kanadský letoun létá ve většině zemí jako jednopilotní. "Turbík" ovšem tento handicap více než vyrovnává nízkou pořizovací cenou.

Stejně jako jiná letadla, procházel i Twin Otter během výroby vývojem.

Po vyrobení 115 strojů série DHC-6-100 přešla výroba na typ 200, který se lišil prodlouženým nosem. Výrobce tak reagoval na požadavek zvětšení zavazadlového prostoru.Ten původní je za kabinou pasažérů a nebylo jej možno dále zvětšit, takže konstruktéři vytvořili další v nose letounu. Na jaře 1969 se poprvé objevila verze 300 s novými motory PT6A-27 s vyšším výkonem. Výroba běžela až do roku 1988 a dala celkem 844 kusů všech verzí, což je pro stroj této kategorie úctyhodné číslo.

V souvislosti s verzemi je třeba vysvětlit i pojem Super Otter, který používají pro svá letadla některé dropzóny. Toto označení je neoficiální a ve firemních záznamech se vůbec neobjevilo, jde tedy spíše o reklamní tah. V zásadě lze říci, že stroje první série 100 lze identifikovat podle krátkého nosu, což ovšem neplatí pro plovákové Twin Ottery. Ty létaly s krátkým nosem všechny. Většina letounů, které můžete vidět  na dropzónách je ale těžko zařaditelná - mají např. krátký nos, typický pro starší produkci a silnější motory verzí PT6A-27 nebo 34, opatřené čtyřlistými vrtulemi. Dobrým příkladem je německý D-IDHC, se kterým se můžete setkat na boogies po celé Evropě nebo "Shark Air" z Perris Valley v Kalifornii.

V poslední době to vypadá, že si z tohoto zajímavého letadla zaskáčou I budoucí generace skydiverů. V únoru 2006 firma Viking Air Limited získala práva k výrobě sedmi typů vyráběných v minulosti u De Haviland Canada, včetně DHC-6 a ohlásila znovuzahájení výroby.

Nová verze by měla mít motory PT-6A-34, některé díly vyrobené z kompozitů a další zlepšení. Podle firemních zdrojů by dodávky měly začít už v roce 2009. Ale každá dobrá věc mívá i stinnou stránku - cena za kus by měla být více než 3,5 miliónu USD:-(. Otázkou také zůstává, jak se na celé věci projeví současná ekonomická krize.

Typický příklad nejstarší verze Twin Ottera - izraelský 4X-AHP:

Twin Ottera

 

Jeden ze dvou žraloků z Perris Valey - N708PV:

 

otter

 

 

Twin ve vojenských službách - v tomto případě francouzských:

 

otter

 

D-IDHC, německý letoun verze 300, ale s krátkým nosem:

 

 

otter

 

 

Pokud máte zájem o více fotek Otterů i dalších výsadkových letadel, zkuste:

http://www.aces-high.cz/pages/spotting.htm

 

Skvělé fotky všech možných civilních letadel se dají najít na:

http://www.airliners.net/

 

 

Michal Koníček, D- 27951

    
  Komentáře (8)
RSS komentáře
 1 Přidal Hot1, 25. 11. 2008 22:42
...vyhlašuji sbírku na koupi tohoto letounu... :)
 2 Přidal Petr, 29. 11. 2008 10:47
Bych spis vyhlasil sbirku na windtunnel :p
 3 Přidal hors, 29. 11. 2008 16:53
To přece nemůžeš srovnávat....to je jako postavit místo lyžařskýho vleku lyžařům novou tělocvičnu. Nic proti tělocvičnám jako takovým, ale.......
 4 Přidal Hot1, 29. 11. 2008 22:30
to Petr: nejsem proti, taky potřebná záležitost...ale letadlo je letadlo :) budeme mít dvě sbírky... 
 
to hors: polemika...telocvična je pro lyžaře dobrá na posilování, techniku tam neřeší...windtunnel je pro skydivingisty :zzz užitečná věc...třeba se tam naučí se vymotávat z lemovky od bržďáku... :grin
 5 Přidal Gondo website, 30. 11. 2008 00:05
2 Hot1: Kdo se potřebuje naučit vymotávat z lemovky od bržďáku? :grin
 6 Přidal hors, 30. 11. 2008 11:10
to gondo: no přece já. moji sponzoři mi loni zaplatili hodinu v bedfordu....tak jsem si pod sebe přivázal nákýho místního vola a trénoval sidespiny a vymotávání se z lemovky...párkrát jsem si taky krásně hodil brzdák do ksichtu. miluju to!! 
btw. ty bys tam taky mohl pocvičit jaxe pri odhozu co nejrychleji zbavit křídel od birda :sigh :) 
 
to hot1::):):)
 7 Přidal Hot1, 30. 11. 2008 12:43
...nebude ani jedno ani druhý, to je jasná věc...ale snít se smí, no ne? :roll
 8 Přidal Gondo website, 30. 11. 2008 21:41
to Hors: vůbec nevím, o čem to mluvíš? Jaká křídla? :roll :grin

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
< Předch.   Další >

Statistika

Členů: 58741
Článků: 252
Odkazů: 43
Přístupů: 13472214

Kdo je online

Anketa

Názor na létání ve větrném tunelu
 

Myšlenka dne

Hm, lano je zajímavější...

Markéta o světovém rekordu 400way