AFFcentrum.cz

Hledání

Přihlášení

RSS kanály

Odebírejte novinky

Bazar - nejnovější

GHOST přilba
Přilby, oblečení (09.02.2024)
Postroj s obalem Mirage G4
Postroje (03.12.2023)
Sonic 135
Padáky (01.12.2023)
Koupím záložní padáky, které jsou 20 a více let staré
Padáky (20.10.2023)
Predám padákový komplet
Padáky (02.10.2023)


 
= inzerát s fotem

Poslední příspěvky ve fóru

Home
DEATH LIST PDF Tisk E-mail
Autor: Lojzek, 20. 07. 2011 (10517x shlédnuto)
Death listNejsem úplně nadšený z toho, že musím tento článek psát. Ale události poslední doby mě k tomu nutí. V článku budu používat iniciály, přezdívky, ale i úplně smyšlené postavy. Pokud se v článku najdete, prosím nekamenujte mne. Snažím se jen vysvětlit filozofii tajemného Death listu, své myšlenkové pochody a důvody, které mě vedly k jeho založení.

 

V době, kdy jsem začínal aktivně skákat jsem v teamu měl kamaráda TBA. Jeho první sportovní padák byl velikosti 200sqft. TBA byl těžký, takže volba byla správná. Ale ani tato správná volba mu automaticky nezaručila, že na něm bude excelentně lítat. Opak byl bohužel pravdou. Lítal hrozně. Přistání děsivá.

Navzdory doporučením a jeho vlastním zkušenostem, chodil neustále za velmi zkušeným instruktorem R. Š. a přemlouval ho, aby mu prodal padák velikosti 170sqft. Pan R. Š. úplně nadšený nebyl, ale padák mu prodal. Přistání se samozřejmě nezlepšila. Ba naopak.

Pan TBA udělal na padáku velikosti 170sqft 102 seskoků. To číslo si pamatuji přesně. V doporučení výrobce bylo, udělat na daném typu aspoň 100 seskoků před zmenšením velikosti. A opět běžel za R. Š. s tím, že by rád padák 150sqft. Byl začátek sezóny. A instruktor R. Š., navzdory řečem, které se o něm tradovaly, pana TBA vyhodil. Má prý přijít, až se naučí přistávat na současném padáku. V našem teamu jsme rozhodnutí R. Š. přijali s úlevou. Přece jenom jsme TBA měli rádi. A taky potřebovali v teamu. Ale naše doporučení TBA nebral vůbec do úvahy. Nebyli jsme pro něj autority.

Ale dostatečná autorita pro něj nebyl patrně ani R. Š. Neboť TBA za ním pak chodil téměř každý víkend a „referoval“ mu o skvělých přistáních, velkých počtech seskoků a podobně, což ale nebyla pravda. R. Š. odolával statečně, leč jednoho dne podlehl. Pro úplnost dodávám, že v té době měl TBA 390 seskoků. Na přelomu srpna a září se nám tedy TBA vytasil se zbrusu novým Sabre 2 - 150. Byli jsme dost vyděšení, neboť TBA pořád ještě svůj současný padák neuměl dobře ovládat.

Blížily se poslední závody sezóny. A na ty jsme panu TBA tento nový padák nedovolili vzít. Naštěstí zabraly naše argumenty, že na závodech se má soustředit na rwčka a ne na nový padák.

Týden po závodech pršelo. Neskákalo se. Dva týdny po závodech se TBA těžce zranil při přistání na novém padáku... Následky nese dodnes. Team se nám rozpadl.

 

Někdy v této popisované sezóně, večer v hospodě, jsme řešili, jak je snadné tipnout někoho, kdo si nenechá poradit a rozbije si jednoho dne hubu. Měli jsme tu situaci před očima při každém skákání a sledovali jsme, jak se blíží. Navíc TBA nebyl jediný, kdo se tak choval.

Death list nebyl přímo můj vlastní nápad. Já mu jen dal podobu. Filozofie byla taková, že komu nepomůžou rady, ten se třeba může zamyslet nad tím, proč ho lidé na Death list dávají. Některým bohužel nepomůže ani to.

Po nějakém čase jsme sledovali strmou kariéru dalšího našeho kamaráda J. R. Tak strmou, že měl zapotřebí zmenšovat padák dvakrát za sezónu. A to i přesto, že na padáku o velikosti 150sqft měl poměrně dost ošklivých a nebezpečných přistání. Radit od nás si samozřejmě nenechal. Vždyť co my víme o malých padácích? Vůbec nic. Jsme ze staré školy, protože neskáčeme na XF. Takže nevíme jak se mají řídit, nevíme jak na nich skákat, prostě jsme jen „nepřející Tomášové“, kteří se ho snaží brzdit v tak skvělém rozletu.

Nutno podotknout, že J. R. měl i početnou skupinu příznivců z řad jeho kamarádů, kteří ho v tom podporovali. Takže jsem na vlastní uši slyšel větu, že J. R. je největší talent na swoop co u nás kdy byl. S vytřeštěnýma očima jsem jen blekotal cosi o tom, že 80 % povedených přistání je strašně nízké procento na to, skákat na nejmenším a k tomu ještě experimentálním vrchlíku.

„Vždyť chodí pravidelně na Canopy Therapy“ argumentovali. No jo, jenomže člověk, skákající na tomhle padáku, by měl na Canopy Therapy vyučovat a ne se tam chodit učit.

A tak jsme sledovali tuto kariéru až do velmi smutného konce. A to i s Death listem, na kterém figuroval téměř u každého. A o kterém samozřejmě věděl. Nepomohlo mu vůbec nic. Po jeho tragickém konci mi Hanka ukázala korespondenci na Skype, které proběhla cca měsíc před událostí. Mám ji uloženou. Běhá z ní mráz po zádech. A jsou v ní z jeho strany naprosto stejné argumenty, které má mnoho z vás dodnes.

Nechci zde ale dávat jen špatné příklady. Vím minimálně o dvou lidech, kteří teprve až po nominaci na Death listu změnili svůj přístup a stali se tak méně ohrožení. A také záhy z DL zmizeli a nahradili je jiní kandidáti.

Samozřejmě je Death list protkán cynickým humorem. Proto také není veřejný a ne každý do něj dostane přístup. Dokonce si nyní demokratický výbor DL odhlasoval, že některým členům už přístup nadále umožněn nebude. Nestojíme o to, aby nějaký pomatený Franta Mrázek na Facebooku psal, že úmyslně někomu ublížíme, abychom dostali body.

Sám jsem se na DL dostal také. Někteří mí studenti také. Přesto jsem tipujícímu nenadával. Naopak mě to pobavilo. Hlavně proto, že jsem se zeptal „Proč?“ a dostal jsem uspokojivou odpověď.

Na závěr malý příklad z poslední doby.

Ptal se mě Míša Prokopec se čtyřiceti seskoky, zda by si mohl vzít na přilbu GoPro. Řekl jsem mu, že vzhledem k počtu seskoků a absenci odhozového systému na přilbě to není dobrý nápad.

„Tak aspoň na prsák? Vždyť jsem už dvacetkrát přistál na nohy.“

I tak jsem mu to nedoporučil. Míša by se měl soustředit na létání na padáku a bezpečné přistání, než na GoPro na prsáku. Koneckonců i kdyby se nestalo nic Míšovi, tak by si mohl GoPro rozbít. Bylo mi i divné, proč se Míša ptal zrovna mě, když má jistě svého instruktora. Vysvětlení jsem zjistil posléze. Míša se zeptal deseti lidí. Nevím o nikom, kdo by to Míšovi schválil. Přesto si Míša GoPro na prsák vzal a skákal s ním.

Míša zatím není adept na Death List. Ale pokud bude ke skydivingu přistupovat tímhle stylem, tak se na něj dřív nebo později dostane taky.

Mám rád humor. Humor černý, cynický, anglický. Nemám rád lidskou hloupost. Slovy českého génia bych k tomu podotkl: "Nemusí se vám to líbit, můžete o tom debatovat, můžete s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co s tím můžete dělat".

Přeji všem mnoho seskoků a bezpečných přistání.

Lojzek
AFFcentrum.cz
  Komentáře (12)
RSS komentáře
 1 Přidal Moni, 20. 07. 2011 12:49
ve smajlících mi chybí palec nahoru. tak to holt musím napsat.
 2 Přidal Danysek, 20. 07. 2011 17:00
Filozofie DL muze byt nicmene dvojsecna a prijde mi, ze nad tim nikdo moc takto nepremyslel. Jasne, jsou lidi, kteri aspon po uvedeni na DL se zamysli a neco s sebou udelaji. Ale vysledny efekt muze byt i presne opacny nez zamysleny. Tim, ze nekoho na svuj DL napisete docilite jen toho, ze jej naopak jeste vic vyhecujete, jeste vic je to vybudi. On bude chtit za kazdou cenu dokazat, ze to prece dokaze...dokazat ostatnim, ze se pletou. A bude delat ty nesmysly, kvuli kterym si jej na DL pisete - a dost mozna jeste ve vetsi mire, nez kdyby na nejakem DL nebyl. Presny opak toho, ceho by se melo onim uvedenim na DL docilit. A ze tam byl uveden nekdo, kdo o sve nominaci na DL dle vlasnich slov nevedel vubec me taky zarazilo. Pokud ma byt smysl DL vychovny, tak to moc zafungovat ani nemohlo. Otazkou pak je, jaky to pak melo vlastne smysl - kloudnou odpoved na tohle neposkytnul nikdo. 
 
A klidne si me ukamenujte, podle me je DL proste z kategorie hlouposti a nestydim se to verejne napsat 8) Myslim ze jsou lepsi zpusoby, jak diskutovat o bezpecnosti pri skakani a vubec zpusoby, jak bezpecnost kolem nas zlepsit. O chybach, ktere delame se ma mluvit - a nikoliv nekde v koutku a potaji, ale naopak otevrene a nahlas a trpelive vysvetlovat, co je spatne. I za cenu, ze kolem nejakeho nazoru obcas vznikne ostrejsi a bourlivejsi diskuze. Ale je vysoka pravdepodobnost, ze druzi se z chyb ponauci a neudelaji to same. Nikdo nejsme dokonaly :)
 3 Přidal Ruda Herák, 20. 07. 2011 21:11
:cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry
 4 Přidal hors, 22. 07. 2011 12:02
Nemám nic proti černému humoru, přijde mi jen podivné, že DL založil člověk, kterého už jednou zastavil cypres. Místo hodnocení šancí na přežití ostatních skydiverů by bylo lépe napsat děkovný dopis do Airtecu:grin
 5 Přidal Hanka website, 22. 07. 2011 13:47
Horsi, buď lžeš záměrně, nebo máš špatné informace (pomíjím to, že se snažíš o osobní útoky namísto diskuse k věci). Fuj.
 6 Přidal hors, 22. 07. 2011 16:23
Nemusíš vůbec nic pomíjet...je možné, že mám špatné informace, vycházím jen z obecně známých skutečností-plánovaná výška otevření 1500 m a střelený cutter. Čili problém neřešen minimálně 700 m (pokud vůbec). O to ale nejde. Jde o to, že každý z nás udělal za dobu svého skákání nějakou pitomost (i ty a samozřejmě i já), málokdo je ale takový exot, že si hraje na pánaboha a posuzuje, kdo má jakou šanci na přežití. Btw. tobě moje odpověď připadá osobní? A ten úlet s DL osobní nebyl?
 7 Přidal Hanka website, 22. 07. 2011 20:37
Aha a rad si ty obecne zname zkusenosti upravujes tak, aby se to lepe vypravelo;-) Nakonec nikdo tu netvrdi, ze nikdy neudelal zadnou hovadinu, jak spravne pises, nadelala jsem se jich taky dost (ostatne Dusan mne ma na DL hned na druhem miste, cimzto mu vzkazuji, ze za mne vysoke body rozhodne neziska! :grin. ). A ano, byl jsi osobni. Nevyjadrujes se totiz k clanku nebo jeho obsahu, ale k osobe. DL je osobni, ale rozhodne ne verejny. Tak jestli mas proti nekomu neco osobniho, je urcite lepsi to rict jemu. 
 
Hele lidi, mam napad - pojdme to tu ukoncit driv, nez se to tu zvrhne jako na facebooku. Jestli chcete pokracovat, jdete do toho, nemusim mit nutne posledni slovo.  
 
Jestli nekdo touzite po poradne flamewar, tak si prosim otevrete novy diskusni klub na facebooku a tam muzete diskutovat, pomlouvat, nadavat, osocovat se, nenavidet se, honit si ego - zkratka co je libo.
 8 Přidal hors, 22. 07. 2011 22:11
ok then:). ja s tim problem rozhodne nemam. 
a priste bude lepe nechat soukrome veci fakt v soukromi. ;)
 9 Přidal Ruda Herák, 24. 07. 2011 11:32
Lidi,vyserte se na DL.Měl pomáhat,přitom o něm nikdo nevěděl a byl tajnej,byl myšlen vážně,přitom šlo o černej humor.Už to samo o sobě je nesmysl.Ve finále nikomu nepomohl a akorát pošval lidi proti sobě.My se snažíme časákem a akcema paragány spojovat a tohle je akorát poštvalo proti sobě.Přestaňte se napadat a soudit.Ožerte se v hospodě a kašlete na DL.Stalo se,zapomeňme.Přichází doba,kdy nikdo nevíme co bude a spíš by jsme se měli spojovat a ne nasrávat.
 10 Přidal Danysek, 24. 07. 2011 22:54
Nic jineho, nez souhlas s Rudou.. :) Je nas v celorepublikovem meritku pet a pul a pritom to nase souziti doprovazi nesmyslny narazky. Pocinaje tema o tom, kdo z ktereho letiste pochazi. Pro me je to sport, skacu pro radost, a fakt me stve, kdyz nekam prijedu a nekdo me skatulkuje podle toho, kde skacu primarne.  
A pritom skydiving je primarne kolektivni sport... tak se kurna vyserte na kecy a radsi si pojdte pomerovat sily skutecne ve vzduchu, jestli si chcete neco dokazovat :zzz Jsou tady regulerne organizovane souteze, kterych se spousta lidi aktualne neucastni a pritom vynasi soudy o druhych - leda tak od pullitru s pivem :p A kdyz se organizuje nejaka vetsi akce, jako posledni bigways v Kunovicich, tak vetsina odborniku neprijede a samozrejme k tomu ma nejakou originalni vymluvu :grin Smutne jsou narazky na predpokladanou ocekavanou neschopnost ostatnich, to je klasicke opomenuti faktu, ze kazdy nekdy zacinal... :roll A osobne si spise vazim spise tech zkusenych, co do tech Kunovic dorazili... :) A i kdyz se zamysleny plan nepovedl, atmosfera byla super... a je skoda, ze takovych akcich na nasem piskovisti neni vice. Proc, o tom spekulovat fakt nechci... to at si flejmuji jini :)
 11 Přidal Tomáš Andrejsek, 10. 09. 2011 11:49
Ty jsi, Lojzo, nejenom vůl, ty jsi i král pokrytců. 
 
Pokrytec je totiž ten, kdo napíše článek, ve kterém se prezentuje jako Guru, a aby to vyznělo, z někoho jiného dělá blbce.  
Celé to pak zakryje souborem zkratek či nicků, aby to jako neurazilo, byť je všem jasné, o kom je řeč. 
 
Pokrytec je taky ten, kdo si hraje s pojmy jako "Death List," který je zároveň děsně tajný, ale zároveň má všem pomáhat,  
nemá nikoho urážet, ale zároveň dělá z lidí mouly. Nemluvě o tom, že když se pak něco stane, vyloudíš širokánský úsměv, a všem sdělíš, že "já jsem to říkal."  
A přesně tuhle situaci jsem s tebou zažil; že jsi byl u stolu sám, kdo se smál ti tenkrát zřejmě uniklo. 
 
A do třetice je pokrytec ten, kdo po výskoku s tandemem metá kozelce, které neumí ani spočítat, bržďák používá jako standardní záchranný prostředek,  
kdo se jako jeden z mála lidí na světě propadl s tandemem až do Cypresu, a kdo navěsil na těžkého studenta neadekvátní padák, čímž zahájil v Kolíně 
hlubokou orbu už v létě, a kdo se přesto přese všechno namísto zamýšlení sám nad sebou pouští do sarkastického hodnocení všech okolo. 
 
Pomluvám se blbě brání. Pravdou, jíž jsem nikdy nevyvracel, je, že jsem si vlastní blbostí rozbil hubu, a jsem si toho velmi dobře vědom. 
Koneckonců moje nikoli nekritická úvaha na to téma visí dodneška na webu. Nicméně tvoje údaje, číselné i faktické jsou kdesi mezi Bleskem a kanálem. 
A navíc, číst si o tom, jak R.Š. někomu vymlouval zmenšení padáku, zejména když mu měl ten menší padák prodávat  
je velmi zábavné. Když už jsi to načal, Roman mně tehdá nabízel padák ještě o číslo menší (135-ku), s tím, že "na to mám." 
Jsem hodně rád, že jsem ho neposlechl.  
 
Podceňování rizika malých padáků u nedostatečně zkušených parašutistů je velmi nebezpečný fenomén.  
Celé to má řadu příčin, které jsem se kdysi snažil popsat, a bojovat proti nim. 
Je ovšem ukrutná blbost tvrdit, že je to všechno jenom tím, že dotyčný je idiot. 
Těch příčin je mnohem víc, a chování zkušených instruktorů mezi ně dozajista patří. 
 
Přeji všem pasažérům i studentům kvalitní a zodpovědné instruktory. 
 
Tomáš Andrejsek, všem známý též jako TBA.
 12 Přidal Lojzek website, 14. 09. 2011 12:00
Jsem sluníčkový člověk a mám vás všechny rád. A přijmu vaše dobré rady a opravdu se nad sebou zamyslím. :grin

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
< Předch.   Další >

Statistika

Členů: 58569
Článků: 252
Odkazů: 43
Přístupů: 13377090

Kdo je online

Anketa

Názor na létání ve větrném tunelu
 

Myšlenka dne

Dobrá rozhodnutí se rodí ze zkušeností. Bohužel zkušenosti se většinou získávají špatnými rozhodnutími.

author
Aeroweb.cz